avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Salutare!Ce se poate întâmpla dacă am fost prins ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Salutare!Ce se poate întâmpla dacă am fost prins fără permis ...

Salutare!Ce se poate întâmpla dacă am fost prins fără permis de conducere, fiind înscris la școala de șoferi, cu examenul teoretic luat cu 25, urmând să dau examenul auto?
Țin să menționez că eram însoțit de o persoană cu permis,
Polițistul mi a spus că este un dosar "ușor", că nu mă va afecta la examenul teoretic.
Acesta a menționat sa i au cat de repede permisul și să aduc o copie după acesta pentru a fi pus la dosar, deoarece a zis că va ajuta.
P,S: îmi puteți spune ce se poate întâmpla?
Cel mai recent răspuns: Tudor2229 , utilizator 15:22, 11 Ianuarie 2021
Domnule avocat Patrascu, in experiența dumneavoastră presupun că ați mai întâlnit diferite persoane in postura mea, cum s a sfârșit totul?
Ultima modificare: Luni, 11 Ianuarie 2021
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Daca nu sunteti recidivist, cu o aparare eficenta aveti sanse la o solutie care sa nu presupuna condamnarea.
Și în final o să mi se anuleze permisul, indiferent de situație?
Articolul 114
(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
........................
f) permisul de conducere a fost obținut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârșirea unei infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă.
....................
[ link extern ]
Și dacă nu o sa fiu comandat printre o hotărâre judecătorească?

Alte discuții în legătură

Permis suspendat cu dosar penal Georgianabusuioc997@yahoo.com Georgianabusuioc997@yahoo.com Am avut ghinion pentru circa 150 METRI tot traseul am fost oprit de politie .dovada mi se expirase de 2 zile .mi sa facut dosar penal nu am mai avut probleme ... (vezi toată discuția)
Dosar penal Ayr costy Ayr costy Mi s a întocmit dosar penal în nov 2018 pt că în baza de date am fost găsit cu dreptul de a conduce suspendat, adică în ură respingeri i unei ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! in urma cu câteva săptămâni am mers cu o motocicleta ... Stefansb Stefansb Buna ziua! In urma cu câteva săptămâni am mers cu o motocicleta (ne știind că nu am voie)mai mare cu 25cc decât trebuie și am fost oprit de poliție ... (vezi toată discuția)