Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme... 1. ...

Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme...
1. Socrii mei au cumparat de la parinti un teren pe care au facut casa. Actul s.a incheiat prin chitanta dse mana, cu martori, fiind vorba de achizitie inainte de 1989. Ei au cumparat o parte din pamantul parintilor cu acel act, restul pamantului impartindu.se intre frati in urma unei judecati la tribunal. In acel moment, actul de mana luandu.se in conaiderare la tribunal. Problema intervine acum.... Vrem sa facem cadastru si act de vanzare cumparare intre noi si socrii, dar ei au pierdut acel act de mana facut cu parintii lor pt teren... Spuneti.mi,va rog, ce pot sa fac pt a face cadastrul si actul de vanzare cumpare intre noi... De unde sa incep, care sunt pasii...
2. La taxe si impozite rolul este deschis pe numele socrului si al tatalui lui (adica Popescu Ion si Vasile) , care este decedat acum. Se poate modifica rolul astfel incat sa ramana doar socrul meu trecut?
Multumesc anticipat!
irina_irina, utilizator
Buna ziua,
1. actiune in instanta avand ca obiect uzucapiune
2. rolul il puteti modifica doar dupa ce obtineti hotararea judecatoreasca
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Dar cu anexa 1.2 de la primarie nu se poate?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
1. actiune in instanta avand ca obiect uzucapiune
2. rolul il puteti modifica doar dupa ce obtineti hotararea judecatoreasca

Aceasta anexa nu reprezinta titlu de proprietate, in acceptiunea codului civil.

irina_irina a scris:

Dar cu anexa 1.2 de la primarie nu se poate?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
1. actiune in instanta avand ca obiect uzucapiune
2. rolul il puteti modifica doar dupa ce obtineti hotararea judecatoreasca