avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme... 1. ...

Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme...
1. Socrii mei au cumparat de la parinti un teren pe care au facut casa. Actul s.a incheiat prin chitanta dse mana, cu martori, fiind vorba de achizitie inainte de 1989. Ei au cumparat o parte din pamantul parintilor cu acel act, restul pamantului impartindu.se intre frati in urma unei judecati la tribunal. In acel moment, actul de mana luandu.se in conaiderare la tribunal. Problema intervine acum.... Vrem sa facem cadastru si act de vanzare cumparare intre noi si socrii, dar ei au pierdut acel act de mana facut cu parintii lor pt teren... Spuneti.mi,va rog, ce pot sa fac pt a face cadastrul si actul de vanzare cumpare intre noi... De unde sa incep, care sunt pasii...
2. La taxe si impozite rolul este deschis pe numele socrului si al tatalui lui (adica Popescu Ion si Vasile) , care este decedat acum. Se poate modifica rolul astfel incat sa ramana doar socrul meu trecut?
Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Duminică, 10 Ianuarie 2021
irina_irina, utilizator
Buna ziua,
1. actiune in instanta avand ca obiect uzucapiune
2. rolul il puteti modifica doar dupa ce obtineti hotararea judecatoreasca
Ultima modificare: Luni, 11 Ianuarie 2021
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Dar cu anexa 1.2 de la primarie nu se poate?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
1. actiune in instanta avand ca obiect uzucapiune
2. rolul il puteti modifica doar dupa ce obtineti hotararea judecatoreasca

Aceasta anexa nu reprezinta titlu de proprietate, in acceptiunea codului civil.

irina_irina a scris:

Dar cu anexa 1.2 de la primarie nu se poate?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
1. actiune in instanta avand ca obiect uzucapiune
2. rolul il puteti modifica doar dupa ce obtineti hotararea judecatoreasca



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara! va rog sa ma ajutati cu o problema. socrii mei au ... irina_irina irina_irina Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu o problema. Socrii mei au cumparat de la parinti un teren pe care au facut casa. Actul s.a incheiat prin chitanta dse mana, ... (vezi toată discuția)
Scoaterea locului de casa din titlu de proprietate ContSters93741 ContSters93741 Buna ziua tuturor ! Am disperata nevoie de ajutor in rezolvarea urm.situatii : exista un titlu de proprietate dupa bunicul (din partea tatei )pe care sunt ... (vezi toată discuția)
Proces greu sau nu am stiut cum sa prezentam cauza Klara77 Klara77 Buna ziua ! Vreau sa va cer o parere asupra unui proces care dureaza de mai bine de 8 ani . Incerc sa fiu cat mai clara in prezentare si sper sa aveti ... (vezi toată discuția)