avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere de decontare in baza Legii282/2020. Pentru luna ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere de decontare in baza Legii282/2020. Pentru luna noiembrie ...

Cerere de decontare in baza Legii282/2020.
Pentru luna noiembrie se poate depune in ianuarie, in baza Legii 282/2020, cerere de decontare a sumelor reprezentând indemnizațiile angajaților a căror durată a timpului de muncă a fost redus?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: sebicom , utilizator 14:41, 12 Ianuarie 2021
OUG nr. 132/2020
Art.1^1
....
(2)Cererea de decontare și documentele prevăzute la alin. (1) se depun de către angajator, în format electronic sau în format letric, până la data de 25 a fiecărei luni pentru plata indemnizației din luna anterioară, la agenția pentru ocuparea forței de muncă județeană, precum și a municipiului București, în raza căreia își are sediul social.

(3) În situația în care cererea este depusă de către angajator la o dată ulterioară celei prevăzute la alin. (2), suma aferentă lunii pentru care se face solicitarea se decontează în luna următoare.
.....
Agenția pentru ocuparea forței de muncă județeană nu ne mai accepta decontarea in baza Legii 282/2020 pentru luna noiembie pentru ca am depus documentatia in 06.01.2021. Este corect?
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract perioada determinata buna ziua, nu stiu exact de aceea ... luminita29 luminita29 Contract perioada determinata Buna ziua, nu stiu exact de aceea as dori sa ma ajutati cu o informatie. Citisem acum ceva timp de o facilitate a ... (vezi toată discuția)
Somaj costica57 costica57 Buna ziua,Am fost dat in somaj cu data de 1 mai 2016.Pana la 5 mai mi-am gasit un alt loc de munca si mi-am facut angajarea.Pe data de 6 mai am depus dosarul ... (vezi toată discuția)