avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... LEGEA 223 din 2015 se completeaza cu: ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

LEGEA 223 din 2015 se completeaza cu: ...

Buna ziua.
Am inteles ca legea 223 din 2015 se completeaza cu:

Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 457 din 29 mai 2020

Parlamentul României adoptă prezenta lege.
ARTICOL UNIC
La articolul 21 din Legea nr. 223/2015 privind pensiile militare de stat, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 556 din 27 iulie 2015, cu modificările și completările ulterioare, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu următorul cuprins:
(3) De reducerea vârstei standard de pensionare prevăzută la alin. (1) beneficiază și militarii, polițiștii și funcționarii publici cu statut special care, la data depunerii cererii de pensionare, îndeplinesc condițiile de vechime prevăzute la art. 16 alin. (1) lit. b) și care se regăsesc în una dintre următoarele situații:
a) au fost trecuți în rezervă în conformitate cu art. 45 alin. (1) lit. a),b), e), g) și h) din Legea nr. 384/2006, cu modificările și completările ulterioare;
b) au fost trecuți în rezervă ori le-au încetat raporturile de serviciu din motive neimputabile acestora, ca urmare a reorganizării unității militare sau a reducerii unor funcții din statele de organizare, precum și pentru alte motive ori nevoi ale instituțiilor din domeniul apărării naționale, ordinii publice și securității naționale.
Această lege a fost adoptată de Parlamentul României,

Am inteles ca tot un fost militar angajat in varsta de 51 de ani, cu 16 ani vechime plecat din sistemul militar MApN in 2007 a iesit la pensie acum doua luni conform legii 69 pe 2020.

Eu am lucrat ca MAC in MApN 15 ani si 6 luni. Plecat din MApN in 2008.
Si am aceasta vechime:
- 8 ani in grupa speciala
-7 ani grupa a 2-a
-0,6 luni misiune in teatre de operatiuni
-1 an stagiu militar
Am sa merg si eu la CMZ sa ma interesez pentru mine.
Daca cineva are informatii in plus sa comunice,
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Mareș231 , utilizator 08:10, 18 Martie 2021
Legea 223 din 2015.
Se completează cu Legea 69 pe 2020.
Sigur, dacă te aflii în una din situații! Mergi la Resurse Umane.. Scrie clar!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept la pensie militara! sau nu.!? Guilermo Guilermo Buna ziua, as dori sa va adresez o intrebare.., in speranta ca cineva ma poate ajuta sa inteleg anumite lucruri legate de acordarea pensiei militare. Legea ... (vezi toată discuția)
Bună ziua.născut la data de 08 08 1067 vă aduc la cunoștință ... parol parol Bună ziua.Născut la data de 08 08 1067 vă aduc la cunoștință următoarele: În perioada 01 august 1991 - 08 august 2007 am lucrat în unități din ... (vezi toată discuția)
Cum sa interpretez articolul b, alin3, art21 din legea 223/2015? vyobuz vyobuz Cum sa interpretez articolul b, alin3, art21 din Legea 223/2015?Casa de pensii sectoriala a MApN spune ca nu ma incadrez pt ca am plecat prin demisie. Atunci ... (vezi toată discuția)