Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... LEGEA 223 din 2015 se completeaza cu: ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

LEGEA 223 din 2015 se completeaza cu: ...

Buna ziua.
Am inteles ca legea 223 din 2015 se completeaza cu:

Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 457 din 29 mai 2020

Parlamentul României adoptă prezenta lege.
ARTICOL UNIC
La articolul 21 din Legea nr. 223/2015 privind pensiile militare de stat, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 556 din 27 iulie 2015, cu modificările și completările ulterioare, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu următorul cuprins:
(3) De reducerea vârstei standard de pensionare prevăzută la alin. (1) beneficiază și militarii, polițiștii și funcționarii publici cu statut special care, la data depunerii cererii de pensionare, îndeplinesc condițiile de vechime prevăzute la art. 16 alin. (1) lit. b) și care se regăsesc în una dintre următoarele situații:
a) au fost trecuți în rezervă în conformitate cu art. 45 alin. (1) lit. a),b), e), g) și h) din Legea nr. 384/2006, cu modificările și completările ulterioare;
b) au fost trecuți în rezervă ori le-au încetat raporturile de serviciu din motive neimputabile acestora, ca urmare a reorganizării unității militare sau a reducerii unor funcții din statele de organizare, precum și pentru alte motive ori nevoi ale instituțiilor din domeniul apărării naționale, ordinii publice și securității naționale.
Această lege a fost adoptată de Parlamentul României,

Am inteles ca tot un fost militar angajat in varsta de 51 de ani, cu 16 ani vechime plecat din sistemul militar MApN in 2007 a iesit la pensie acum doua luni conform legii 69 pe 2020.

Eu am lucrat ca MAC in MApN 15 ani si 6 luni. Plecat din MApN in 2008.
Si am aceasta vechime:
- 8 ani in grupa speciala
-7 ani grupa a 2-a
-0,6 luni misiune in teatre de operatiuni
-1 an stagiu militar
Am sa merg si eu la CMZ sa ma interesez pentru mine.
Daca cineva are informatii in plus sa comunice,
Va multumesc.
Legea 223 din 2015.
Se completează cu Legea 69 pe 2020.
Sigur, dacă te aflii în una din situații! Mergi la Resurse Umane.. Scrie clar!