avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Executorie de drept. Cu drept de apel. Buna ziua! In ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Executorie de drept. Cu drept de apel. Buna ziua! In urma unui ...

Executorie de drept. Cu drept de apel.
Buna ziua!
In urma unui proces ce tine de custodia unui copil, s-a emis o hotarare executorie de drept prin care tatal poate lua copilul conform unui program. Mama copilului a facut apel la doua zile dupa hotarare. Dreptul de apel era in 5 zile.
Are voie tatal sa ia copilul la el acasa conform programului sau apelul blocheaza hotararea?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: vitalsmart , utilizator 19:59, 17 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiind executorie de drept, apelul nu suspenda punerea în aplicare a hotărârii pronuntate in fond.
Daca mama refuza sa lase tatal sa ia copilul ce se poate face?
Multumesc!
Chiar in acest moment tatal a primit un mesaj de la mama care spune "Am facut apel asa ca nu o sa mearga copilul la tine."
Ce se poate face pentru a lua copilul la domiciliul tatalui, conform hotararii executorie de drept?
Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se apelează la un executor judecătoresc.
Apelul este facut la ordonanta presidentiala si avocata mamei sustine ca tatal nu are voie sa il ia deoarece hotararea este anulata de apel.
Asa este?

Alte discuții în legătură

Trafic de influenta? buna ziua! nu stiu la ce se poate incadra ... vitalsmart vitalsmart Trafic de influenta? Buna ziua! Nu stiu la ce se poate incadra urmatoarea situatie. Concubina, la sfatul mamei sale, fuge din apartmentul dun Bucuresti ... (vezi toată discuția)
Ce se poate face când copilul nu mai vrea să vină acasă Bianca Bella baci Bianca Bella baci Am custodia copilului de 8ani și decand a venit mama lui din Italia anul acesta la influențat asupra mea, l-am lăsat la ea în vacanta de vara și când a ... (vezi toată discuția)
Incredintare minor probleme cu terze persoane marafx marafx Buna ziua tuturor voi fi foarte succinta in prezentarea situatiei pentru a lasa spatiu oricarui tip de comentariu. 1. mama pleaca la munca afara. copilul ... (vezi toată discuția)