Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Executorie de drept. Cu drept de apel. Buna ziua! In ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Executorie de drept. Cu drept de apel. Buna ziua! In urma unui ...

Executorie de drept. Cu drept de apel.
Buna ziua!
In urma unui proces ce tine de custodia unui copil, s-a emis o hotarare executorie de drept prin care tatal poate lua copilul conform unui program. Mama copilului a facut apel la doua zile dupa hotarare. Dreptul de apel era in 5 zile.
Are voie tatal sa ia copilul la el acasa conform programului sau apelul blocheaza hotararea?
Multumesc!
Fiind executorie de drept, apelul nu suspenda punerea în aplicare a hotărârii pronuntate in fond.
Daca mama refuza sa lase tatal sa ia copilul ce se poate face?
Multumesc!
Chiar in acest moment tatal a primit un mesaj de la mama care spune "Am facut apel asa ca nu o sa mearga copilul la tine."
Ce se poate face pentru a lua copilul la domiciliul tatalui, conform hotararii executorie de drept?
Multumesc!
Se apelează la un executor judecătoresc.
Apelul este facut la ordonanta presidentiala si avocata mamei sustine ca tatal nu are voie sa il ia deoarece hotararea este anulata de apel.
Asa este?