avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna. Daca fac bani pe internet din servicii ptr ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna. Daca fac bani pe internet din servicii ptr adulti(in jur ...

Buna. Daca fac bani pe internet din servicii ptr adulti(in jur de 2000 lei/luna) fara sa fiu angajata la o firma, trebuie declarat venitul sau cum se face?
Poate banca sau FISC sa ma ia la raspundere pentru banii intrati pe cardul meu?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:59, 18 Ianuarie 2021
da, trebuie declarat venitul si sa platiti impozit, 10%.
si daca nu am declarat pana acum, ma pot lua la raspundere FISC-ul sau banca? pot vedea banii care imi intra in cont?
În mod cert ANAF are acum acces la conturile tuturor persoanelor,s-a discutat recent acest aspect în presa.Nu va verifica neapărat pe dvs dar pt a evita surprizei ncepeti să declarați si sa platiti impozitul stabilit iar pt ce a fost în urma sperati că nu se verifica ...
declarati macar de acum incolo.
declaratia se depune anual, pt incasarile din anul precedent.
Ultima modificare: Luni, 18 Ianuarie 2021
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inspectie fiscala pfa SimionB SimionB Salut, Am primit o instiintare pentru a ma prezenta cu documentele la un sediu ANAF pentru o inspectie fiscala. Sunt PFA, domeniu de activitate ... (vezi toată discuția)
Reesalonare:transformarea unui card de credit in credit de nevoi personale mtrl2009 mtrl2009 buna ziua! un amic de-al meu,a primit \"o oferta\" din partea unei banci ,banca care il ajuta sa isi poata plati cardul de credit restant printr-un nou ... (vezi toată discuția)
Informații anaf Ramoida Ramoida Bună seara. Sunt persoana fizica fara venit, însă la emiterea unei Adeverințe de venit de la ANAF apar cu 1 leu încasări. Nu este suma mare dar nu ... (vezi toată discuția)