Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preavizul se încheie pe data de 19, pot intra tot pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preavizul se încheie pe data de 19, pot intra tot pe 19 în ...

Preavizul se încheie pe data de 19, pot intra tot pe 19 în posesia documentelor pentru șomaj !? Angajatorul mi-a solicitat să mă prezint pe 20 pentru a primi documentele? Nu sunt în localitate pe 20 , se poate să solicit primirea documentelor legal pe 19?
La încetarea activității salariatului, angajatorii au obligația să îi elibereze acestuia o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, precum și un extras din registru.

La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligați să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat și certificat pentru conformitate, sau o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, astfel cum rezultă din registru și din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.