Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cum se face pentru repunere pe rol proces.? - un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cum se face pentru repunere pe rol proces.? - un proces a fost ...

cum se face pentru repunere pe rol proces.?

- un proces a fost suspendat cât s-a judecat alt proces
- procesul judecat a fost câștigat
- acum trebuie redeschis procesul suspendat.

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un sfat :
- cum facem ca să deschidem procesul suspendat ?
Este suficient să se facă doar o Cerere ?
Mai trebuie să se depună și hotărârea de la celălalt proces sau Certificat de grefă.?
sau este suficient să depunem o copie după ECRIS, cu procesul care s-a terminat ?
Trebuie să se depună o cerere de repunere pe rol, atașându-se hotarârea din procesul care a cauzat suspendarea.
Dar hotărârea de la procesul câștigat nici nu este redactată.
Abia ieri a fost ultimul termen și s-a dat soluția.

- dacă depunem o copie după ECRIS, cu soluția de la procesul care s-a terminat
nu este suficient la Cererea de repunere pe rol ?
pentru că ECRIS-ul este o pagină publică și poate fi verificată de instanța care va redeschide procesul

oanaportar, utilizator
Dacă hotărârea este definitivă, ați putea încerca așa, dar dacă nu este încă definitivă nu puteți.
Trebuie sa depuneti o cerere de repunere pe rol a cauzei insotita de copii certificate conform cu originalul dupa fisa din Ecris a dosarului de apel (sau recurs, nu stiu care este calea de atac in care s-a pronuntat hotararea definitiva) si o copie conforma cu originalul dupa hotararea pronuntata in prima instanta.
Dosarul este încă la Curtea de Apel.
Tribunalul mi-a spus că nu poate să-mi dea hotărârea.... și că aș putea cere mai repede un Certificat de grefă de la Curtea de Apel cu soluția..

Mi s-a mai spus că Certificatul și o Cerere de repunere pe rol este suficient....

Nu mi s-a răspuns dacă ar fi suficientă o copie de pe ECRIS și Cererea de repunere pe rol.....

Vă rog să îmi spuneți
- de ce este nevoie de copia de pe ECRIS să fie,, Conforma cu originalul ?
... pentru că doar Tribunalul a scris ca este pe ECRIS....?
oanaportar, utilizator