avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cum se face pentru repunere pe rol proces.? - un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cum se face pentru repunere pe rol proces.? - un proces a fost ...

cum se face pentru repunere pe rol proces.?

- un proces a fost suspendat cât s-a judecat alt proces
- procesul judecat a fost câștigat
- acum trebuie redeschis procesul suspendat.

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un sfat :
- cum facem ca să deschidem procesul suspendat ?
Este suficient să se facă doar o Cerere ?
Mai trebuie să se depună și hotărârea de la celălalt proces sau Certificat de grefă.?
sau este suficient să depunem o copie după ECRIS, cu procesul care s-a terminat ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 08:37, 26 Ianuarie 2021
Trebuie să se depună o cerere de repunere pe rol, atașându-se hotarârea din procesul care a cauzat suspendarea.
Dar hotărârea de la procesul câștigat nici nu este redactată.
Abia ieri a fost ultimul termen și s-a dat soluția.

- dacă depunem o copie după ECRIS, cu soluția de la procesul care s-a terminat
nu este suficient la Cererea de repunere pe rol ?
pentru că ECRIS-ul este o pagină publică și poate fi verificată de instanța care va redeschide procesul

Ultima modificare: Joi, 21 Ianuarie 2021
oanaportar, utilizator
Dacă hotărârea este definitivă, ați putea încerca așa, dar dacă nu este încă definitivă nu puteți.
Trebuie sa depuneti o cerere de repunere pe rol a cauzei insotita de copii certificate conform cu originalul dupa fisa din Ecris a dosarului de apel (sau recurs, nu stiu care este calea de atac in care s-a pronuntat hotararea definitiva) si o copie conforma cu originalul dupa hotararea pronuntata in prima instanta.
Dosarul este încă la Curtea de Apel.
Tribunalul mi-a spus că nu poate să-mi dea hotărârea.... și că aș putea cere mai repede un Certificat de grefă de la Curtea de Apel cu soluția..

Mi s-a mai spus că Certificatul și o Cerere de repunere pe rol este suficient....

Nu mi s-a răspuns dacă ar fi suficientă o copie de pe ECRIS și Cererea de repunere pe rol.....

Vă rog să îmi spuneți
- de ce este nevoie de copia de pe ECRIS să fie,, Conforma cu originalul ?
... pentru că doar Tribunalul a scris ca este pe ECRIS....?
Ultima modificare: Joi, 21 Ianuarie 2021
oanaportar, utilizator

Alte discuții în legătură

Ce dovada - pentru suspendarea unei cauze civile ? oanaportar oanaportar Institutia noastra a declarat Apel impotriva unei hotarari judecatoresti. Instanta civila nu a afisat pe ECRIS nici dosarul, nici termenul, nici nu am ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie facut ? - pentru redeschidere dosar civil suspendat de judecarea unui dosar penal oanaportar oanaportar Hristos a inviat ! Un Dosar civil - raspundere civila a fost suspendat pe durata judecarii unui Dosar penal Hristos a inviat ! Un Dosar civil - ... (vezi toată discuția)
Suspendarea judecatii danalida danalida Suspendarea judecatii Bună!As dori să știu pînă la care moment al procesului in apel pot face o cerere de suspendare a judecatii (suspendare ... (vezi toată discuția)