Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Daca eu am fost in indemnizatie de somaj de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Daca eu am fost in indemnizatie de somaj de la 1 mai ...

Buna ziua.
Daca eu am fost in indemnizatie de somaj de la 1 mai 2020 pana in 26 noiembrie 2020 ,apoi reangajata cu salariul minim pe economie ,acum sunt insarcinata in 3 luni,intrebarea mea este daca doresc sa intru in risc maternal cum se va calcula acesta.
Cuantumul indemnizației de risc maternal reprezintă 75% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.
Deci mi se va calcula 75% din indemnizatia de somaj 3 luni si 3 luni din salariu ? Stiu ca se ia in calcul ultimele 6 luni .
Gogonea, utilizator
Intr-adevar, asa se va lua in considerare la calcul.