Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! Am deschis proces pt. custodia copilului ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! Am deschis proces pt. custodia copilului având în ...

Buna seara!

Am deschis proces pt. custodia copilului având în vedere separarea de tata. Nu am fost căsătoriti.
Eu ma lupt pt custodie exclusiva dar nu stiu care sunt sansele.
As dori sa stiu, in cazul în care se declara custodie comuna, care sunt situațiile/deciziile ce pot surveni de-a lungul timpului cand voi avea nevoie de acordul lui in ceea ce privește copilul? Stiu de ex. ca am nevoie pt pasaportul copilului, iesirea din tara a copilului... Ma ameninta in mod continuu ca nu va fi de acord cu nimic.
Mulțumesc mult!
AlexandraAleAle, utilizator
O sa aveti nevoie de acordul tatălui.
Veti mai deschide procese si ulterior daca vor fi probleme.
Îafară de situațiile enumerat ele Dvs.,problema se mai poate pune la înscrierea/transferul în unitățile de învățământ, decizii medicale importante.
Răspunsul legat de custodie nu poate fi dat fără a cunoaște detalii despre cazul Dvs.