avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! Am deschis proces pt. custodia copilului ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! Am deschis proces pt. custodia copilului având în ...

Buna seara!

Am deschis proces pt. custodia copilului având în vedere separarea de tata. Nu am fost căsătoriti.
Eu ma lupt pt custodie exclusiva dar nu stiu care sunt sansele.
As dori sa stiu, in cazul în care se declara custodie comuna, care sunt situațiile/deciziile ce pot surveni de-a lungul timpului cand voi avea nevoie de acordul lui in ceea ce privește copilul? Stiu de ex. ca am nevoie pt pasaportul copilului, iesirea din tara a copilului... Ma ameninta in mod continuu ca nu va fi de acord cu nimic.
Mulțumesc mult!
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Ianuarie 2021
AlexandraAleAle, utilizator
Cel mai recent răspuns: Geanina DRIAN , Avocat 22:39, 23 Ianuarie 2021
O sa aveti nevoie de acordul tatălui.
Veti mai deschide procese si ulterior daca vor fi probleme.
Îafară de situațiile enumerat ele Dvs.,problema se mai poate pune la înscrierea/transferul în unitățile de învățământ, decizii medicale importante.
Răspunsul legat de custodie nu poate fi dat fără a cunoaște detalii despre cazul Dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! am un copil de 2 ani și 6 luni dintr-o relație ... Andrap98 Andrap98 Buna ziua ! Am un copil de 2 ani dintr-o relație de concubinaj. Relația a fost si cu bune și cu rele pana am făcut certificatul copilului .. după s-a ... (vezi toată discuția)
custodie exclusiva ... elena.cristina.matei elena.cristina.matei Buna ziua, Sotul este de acord sa imi ofere custodia exclusiva deoarece vreau sa ma mut din tara, dar si pentru ca nu mai vrea sa plateasca pensie ... (vezi toată discuția)
Custodie Alexia84 Alexia84 Bună ziua am și eu o nelămurire poate ma poate, sfătui și pe mine cineva cu un sfat Am un băiețel de 5 ani și o luna și este născut în Islanda ... (vezi toată discuția)