avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, va rog sa ma lămuriți si pe mine cu o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, va rog sa ma lămuriți si pe mine cu o situație ...

Buna seara, va rog sa ma lămuriți si pe mine cu o situație este normal ca înregistrarea în revisal a unui act adițional sa se faca pe 25.01.2021 iar efectele sale le produce de la 01.01.2021. Adică hg 905/2017 te ajuta in sensul acesta nu iti interzice ,,sau faci modificarea pe riscul tau,,
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: silviuviorica1 , utilizator 15:24, 27 Ianuarie 2021
Codul Muncii
art.17
....
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege sau in contractul colectiv de munca aplicabil.

HG 905/2017 prevede anumite termene pentru transmiterea registrului către inspectoratul teritorial de muncă ... nerespectarea acestora constituie contravenție sanctionata de catre ITM.
Ok,multumesc si in cazul meu este gresit.?

Cornel Vasile a scris:

Codul Muncii
art.17
....
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege sau in contractul colectiv de munca aplicabil.

HG 905/2017 prevede anumite termene pentru transmiterea registrului către inspectoratul teritorial de muncă ... nerespectarea acestora constituie contravenție sanctionata de catre ITM.

Da, este gresit intocmit actul aditional ... despre ce modificare este vorba?

Am uitat sa ii transmit modificarea salariului înainte de 01.01.2021 in revisal de la 2230 la 3500 lei ,
Cornel Vasile a scris:

Da, este gresit intocmit actul aditional ... despre ce modificare este vorba?

Sunteti inca in termenul de transmitere.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, care este termenul de transmitere in revisal a modificarii ... marcucarolina marcucarolina Buna ziua, care este termenul de transmitere in revisal a modificarii salariului minim pe economie? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Data aditional cim Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Buna ziua! Ce data ar trebui sa aiba un aditional modificare salariu incepand cu data de 01.04.2018? Stiu ca dupa HG 905 se transmite in revisal in 20 de zile ... (vezi toată discuția)
Modificare salariu din 01.01.2018 larisalaly larisalaly Buna ziua, Legat de modificarea salariului brut in contextul mutarii contributiilor de la S la A am inteles, avem timp pana pe 31 martie 2018 dar Daca am ... (vezi toată discuția)