Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare salariu din 01.01.2018
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare salariu din 01.01.2018

Buna ziua,

Legat de modificarea salariului brut in contextul mutarii contributiilor de la S la A am inteles, avem timp pana pe 31 martie 2018 dar
Daca am cateva salarii de marit incepand cu 01.01.2018, fara legatura cu mutarea contributiilor, cand fac act aditional si cand transmit in Revisal?
M-am ametit de tot.

Va multumesc anticipat!
larisalaly, utilizator
1. Orice modificare a salariului in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege sau in contractul colectiv de munca aplicabil.

2. HG 905/2017
art.13
....
(2) Prin excepţie de la prevederile art. 4 alin. (3) orice modificare a datelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. h) care se produce de la data intrării în vigoare a prevederilor prezentei hotărâri şi până la data de 31 martie 2018 se transmite până la 31 martie 2018.
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns insa nu sunt lamurita.

Nu ma raportez la HG905?

(3) Orice modificare a datelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. h) se transmite în registru în termen de 20 de zile lucrătoare de la data producerii modificării. Excepţie fac situaţiile în care modificarea se produce ca urmare a unei hotărâri judecătoreşti când transmiterea în registru se face în termen de 20 de zile lucrătoare de la data la care angajatorul a luat cunoştinţă de conţinutul acesteia.

?
Alin.3 se aplica de la 01.04.2018.
@larisalaly
Actele aditionale de modificare a salariilor le intocmiti pana la 31.12.2017, conform Codului Muncii, insa le puteti transmite in Revisal pana la 31.03.2018, conf HG 905/2017.
In ceea ce priveste modificarile salariale care intervin in perioada 19 dec. 2017 - 31 martie 2018, termenul de transmitere in Revisal este 31.03.2018.
Mai multe gasiti aici [ link extern ] /
Va multumesc frumos dl. Cioca pentru raspuns! Acum imi este clar.
Seara buna si Sarbatori fericite!