avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Revenirea la numele de fata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Revenirea la numele de fata

Buna,

As avea si eu o intrebare, daca un cuplu divorteaza si femeia pastreaza numele barbatului, instanta da o hot.irevocabila, poate femeia sa revina la numele de fata la cererea barbatului?
In acest caz, schimbarea numelui se va face pe cale administrativa.

Persoana care solicita schimbarea numelui pe cale administrativa va depune o cerere la primaria in a carei raza teritoriala isi are domiciliul, sau la primaria ultimului loc de domiciliu avut in tara, in cazul cetatenilor romani cu domiciliul in strainatate.
Cererea de schimbare a numelui trebuie sa fie motivata si sa fie insotita de urmatoarele acte :
- copii legalizate de pe certificatele de stare civila ale persoanei care solicita schimbarea numelui;
- un exemplar al MONITORULUI OFICIAL AL ROMANIEI, Partea a III-a, in care a fost publicat, pe cheltuiala solicitantului, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea caruia sa nu fi trecut mai mult de un an;
- consimtamantul, dat in forma autentica, al celuilalt sot, in cazul schimbarii numelui de familie purtat in timpul casatoriei;
- copia de pe decizia de aprobare a autoritatii tutelare, in cazurile prevazute de art.7 din O.G. nr.41/2003;
- cazierul judiciar si cazierul fiscal ale solicitantului;
- orice alte acte pe care solicitantul le considera necesare.
Avand in vedere existenta unei hotarari de divort irevocabile prin care instanta a stabilit ca sotia sa-si pastreze numele dobandit prin incheierea casatoriei cu acordul sau nu al sotului, ulterior divortului, revenirea la numele de fata al fostei sotii nu se mai poate face la cererea fostului sot, deoarece aceasta o putea face fie in fata instantei de fond care a judecat divortul, fie in caile de atac daca s-a opus la instanta de fond ca sotia sa sa-si pastreze numele dobandit prin incheierea casatoriei. ;)
freeelis a scris:

In acest caz, schimbarea numelui se va face pe cale administrativa.

Persoana care solicita schimbarea numelui pe cale administrativa va depune o cerere la primaria in a carei raza teritoriala isi are domiciliul, sau la primaria ultimului loc de domiciliu avut in tara, in cazul cetatenilor romani cu domiciliul in strainatate.
Cererea de schimbare a numelui trebuie sa fie motivata si sa fie insotita de urmatoarele acte :
- copii legalizate de pe certificatele de stare civila ale persoanei care solicita schimbarea numelui;
- un exemplar al MONITORULUI OFICIAL AL ROMANIEI, Partea a III-a, in care a fost publicat, pe cheltuiala solicitantului, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea caruia sa nu fi trecut mai mult de un an;
- consimtamantul, dat in forma autentica, al celuilalt sot, in cazul schimbarii numelui de familie purtat in timpul casatoriei;
- copia de pe decizia de aprobare a autoritatii tutelare, in cazurile prevazute de art.7 din O.G. nr.41/2003;
- cazierul judiciar si cazierul fiscal ale solicitantului;
- orice alte acte pe care solicitantul le considera necesare.

Parerea mea este diferita si a fost exprimata mai sus.
Consimtamantul celuilalt sot poate fi dat in cazul cererii sotiei de schimbare a numelui pe cale administrativa numai in timpul casatoriei, si nu dupa, cand sotii nu mai au calitatea de soti, ci de doua persoane care, candva au fost casatorite. ;)
Se poate face si dupa casatorie aceasta schimbare de nume, daca sotia si-a pastrat numele purtat in timpul casatoriei, iar ulterior pronuntarii divortului solicita schimbarea numelui dorind sa redevina la numele purtat anterior casatoriei.
Da, dar asta ar insemna la cererea petentei nu a fostului sau sot...ori, intrebarea user-ei era daca, dupa pronuntarea hotararii de divort, fostul sot poate solicita revenirea de catre fost sotie la numele avut anterior incheierii casatoriei. ceea ce cred eu ca nu se poate.
Parerea mea. ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea numelui de familie!!!! andreyutza andreyutza Buna ziua.As dori sa-mi spuneti unde ma pot adresa pentru schimbarea numelui de familie?...Unde trebuie sa merg?...La primarie sau la Oficiul starii ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume de familie nicol-dd nicol-dd Desi nu am nicio intentie sa divortez, am motive personale sa schimb numele acordat de catre sotul meu la casatorie in cel purtat anterior. Daca acest lucru ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume dupa casatorie Marya STANCU Marya STANCU buna ziua ma-m casatorit anul trecut si totodata mi-am schimbat si numele de casatorie .va rog sa imi spune-ti daca pot sa revin la numele de fata fara sa ... (vezi toată discuția)