Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

Buna ziua si La multi ani tuturor
Mai am o intrebare referitor la somajul tehnic si anume :
daca pentru perioada de sarbatori de iarna s-a stabilit la nivel de companie ca toata lumea sa-si opreasca un numar de zile de concediu de odihna (5zile) pentru puntea dintre Craciun si Anul nou , iar eu fiind in somaj tehnic in perioada 05 octombrie 09 si 31 dec 09 mai am dreptul la aceste zile de concediu ?
Va multumesc anticipat si va doresc un an 2010 linistit si cu sanatate
ar putea exista varianta ca dvs. sa fiti trecut in luna dec. 5 zile in CO pritr-o decizie de revocare chiar si numai pentru cazul dvs.
va rog frumos daca puteti fi mai explicit

orice decizie nu trebuie sa ti se comunice?
ba da , se considera ca fiind comunicata atunci cand ati si semnat de luare la cunostinta
Aveti dreptul la acele zile de CO , insa pentru a fi trecuta in CO mai intai trebuia sa vi se emita o decizie de incetare a suspendarii c.i.m. in baza art.52 alin.1 lit.d C.mun. si apoi sa fiti trecuta in CO pentru acea perioada.

Daca nu s-a emis aceasta decizie, pentru perioada respectiva dvs figurati in "somaj tehnic".
dar aceste zile restante le pot lua in lua in luna ianuarie 2010?
s-ar putea ca cei de la noi de la personal sa sustina ca nefiind o perioada muncita sa nu am dreptul la zilele de co aferente