Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Pentru ca locuiesc la ultimul etaj al unui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Pentru ca locuiesc la ultimul etaj al unui bloc si ...

Buna ziua! Pentru ca locuiesc la ultimul etaj al unui bloc si din cauza ploilor s-au produs infiltratii de apa in apartament, am depus o cerere la asociatia de proprietari in data de 4 ianuarie in care am solicitat refacerea hidroizolatiei. Saptamana aceasta am fost la asociatie si mi s-a spus sa merg eu la vecini sa strang semnaturi, pentru ca eu sunt cea afectata. Si asociatia nu are bani sa faca hidroizolatia. As avea nevoie de o cerere in care sa cer un raspuns scris de la asociatie. Dar din pacate nu ma prea pricep sa scriu cereri. Poate cineva sa ma ajute? Ma gandesc ca un raspuns scris m-ar ajuta in instanta. Multumesc frumos!
Acoperisul/terasa imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna
Asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune imobil
Legiuitorul in disp L nr 196/2018 a impus obligatia ca asociatia de proprietari sa constituie si sa actualizeze fond de rulment si de reparatii
Sesizati oficial presedintele de asociatie cu obligatia asigurariu starii tehnice a acoperisului -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Doamna administrator a zis ca nu se mai strange fondul de rulmenti si ca tocmai domnul presedinte a zis sa merg sa strang semnaturi de la vecini ca poate ei nu vor sa participe. Eu stiu o alta asociatie care a facut hidroizolatia si apoi s-a impartit suma. Nu au fost intrebati proprietarii daca sunt de acord. De aceea as avea nevoie de un model de cerere in care sa le spun sa imi dea un raspuns scris

ynocentta a scris:

Acoperisul/terasa imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna
Asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune imobil
Legiuitorul in disp L nr 196/2018 a impus obligatia ca asociatia de proprietari sa constituie si sa actualizeze fond de rulment si de reparatii
Sesizati oficial presedintele de asociatie cu obligatia asigurariu starii tehnice a acoperisului -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta