avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Pentru ca locuiesc la ultimul etaj al unui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Pentru ca locuiesc la ultimul etaj al unui bloc si ...

Buna ziua! Pentru ca locuiesc la ultimul etaj al unui bloc si din cauza ploilor s-au produs infiltratii de apa in apartament, am depus o cerere la asociatia de proprietari in data de 4 ianuarie in care am solicitat refacerea hidroizolatiei. Saptamana aceasta am fost la asociatie si mi s-a spus sa merg eu la vecini sa strang semnaturi, pentru ca eu sunt cea afectata. Si asociatia nu are bani sa faca hidroizolatia. As avea nevoie de o cerere in care sa cer un raspuns scris de la asociatie. Dar din pacate nu ma prea pricep sa scriu cereri. Poate cineva sa ma ajute? Ma gandesc ca un raspuns scris m-ar ajuta in instanta. Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: danuta_1978 , utilizator 12:32, 3 Februarie 2021
Acoperisul/terasa imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna
Asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune imobil
Legiuitorul in disp L nr 196/2018 a impus obligatia ca asociatia de proprietari sa constituie si sa actualizeze fond de rulment si de reparatii
Sesizati oficial presedintele de asociatie cu obligatia asigurariu starii tehnice a acoperisului -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Doamna administrator a zis ca nu se mai strange fondul de rulmenti si ca tocmai domnul presedinte a zis sa merg sa strang semnaturi de la vecini ca poate ei nu vor sa participe. Eu stiu o alta asociatie care a facut hidroizolatia si apoi s-a impartit suma. Nu au fost intrebati proprietarii daca sunt de acord. De aceea as avea nevoie de un model de cerere in care sa le spun sa imi dea un raspuns scris

ynocentta a scris:

Acoperisul/terasa imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna
Asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune imobil
Legiuitorul in disp L nr 196/2018 a impus obligatia ca asociatia de proprietari sa constituie si sa actualizeze fond de rulment si de reparatii
Sesizati oficial presedintele de asociatie cu obligatia asigurariu starii tehnice a acoperisului -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acord vecini constructie acoperis. anca0704 anca0704 Buna ziua. Locuiesc intr-un apt. la ultimul etaj al unui bloc. Pentru ca avem mari probleme cu infiltratiile de la bloc (imi pare rau ca nu pot atasa poze sa ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea acoperisului NewUser12365 NewUser12365 Buna ziua, am si eu o intrebare legata de reparatia acoperisului. Nu stim exact ce mai putem face de aici inainte. Situatia curenta: am cumparat un ... (vezi toată discuția)
Fond de reparatii gepop gepop asociatia noastra, nu a constituit fond de rep. acestea facandu-se la mica intelegere, as avand 18 apartamente. au aparut probleme la acoperis, ploua in unele ... (vezi toată discuția)