Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... În ce condiții nuda proprietar poate închiria un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

În ce condiții nuda proprietar poate închiria un imobil? Ar ...

În ce condiții nuda proprietar poata închiria un imobil?

Ar fi legal ca nuda proprietar al unei garsoniere sa poata încheia un contract de inchiriere, respectiv sa declare la ANAF încasarea de venituri din chirii?
In cazul de fata, nuda proprietar este fiul nostru, iar noi avem calitatea de uzufructuari , si suntem de acord cu închirierea si încasarea de către el a chiriei.
Dacă da, contractul trebuie semnat si de catre noi, uzufructuarii?
Va mulțumesc.
Impopriu, dar sugestiv exprimat:
usus + fructus = uzufruct.

Dreptul de a culege fructele aparține uzufructuarului.
Fructele sunt: naturale, industriale și civile. Fructele civile se numesc și venituri (art. 548 C. civ).
Chiriile sunt fructe civile.

Pe scurt: Dvs. (uzufructuarii) sunteți cei care puteți închiria. (și plăti impozite pe veniturile din chirii).
Iar dacă dvs. doriți să-i dăruiți fiului niște bani (cum ar fi cei obținuți din chirie), este libertatea dvs. (Dar el/nudul proprietar nu are legătură cu această închiriere).
romascanu, moderator
Mulțumesc mult!