avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... În ce condiții nuda proprietar poate închiria un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

În ce condiții nuda proprietar poate închiria un imobil? Ar ...

În ce condiții nuda proprietar poata închiria un imobil?

Ar fi legal ca nuda proprietar al unei garsoniere sa poata încheia un contract de inchiriere, respectiv sa declare la ANAF încasarea de venituri din chirii?
In cazul de fata, nuda proprietar este fiul nostru, iar noi avem calitatea de uzufructuari , si suntem de acord cu închirierea si încasarea de către el a chiriei.
Dacă da, contractul trebuie semnat si de catre noi, uzufructuarii?
Va mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Marian Hainagiu , utilizator 13:22, 4 Februarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Impopriu, dar sugestiv exprimat:
usus + fructus = uzufruct.

Dreptul de a culege fructele aparține uzufructuarului.
Fructele sunt: naturale, industriale și civile. Fructele civile se numesc și venituri (art. 548 C. civ).
Chiriile sunt fructe civile.

Pe scurt: Dvs. (uzufructuarii) sunteți cei care puteți închiria. (și plăti impozite pe veniturile din chirii).
Iar dacă dvs. doriți să-i dăruiți fiului niște bani (cum ar fi cei obținuți din chirie), este libertatea dvs. (Dar el/nudul proprietar nu are legătură cu această închiriere).
Ultima modificare: Joi, 4 Februarie 2021
romascanu, moderator
Mulțumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mosteniri. ce inseamna dreptul de uzufruct viager? lacryg lacryg Mama mi-a facut contract de vanzare- cumparare cu drept de uzufruct viager pe o locuinta mai are ea sau frații mei vreun drept asupra locuintei?? Se ... (vezi toată discuția)
Salut - drepturi proprietari in contract v-c cu uzufruct viager radu_nik radu_nik Am facut impreuna cu sotia un contract de vanzare cumparare cu uzufruct cu parinti ei.Acum am vrut sa ne mutam si nu vor sa ne primeasca acolo.la casa am pus ... (vezi toată discuția)
Uzufruct, sediu societate lidialyly lidialyly Buna ziua, Intrebarile mele: 1. Cu cine trebuie sa incheie o persoana juridica un contract de inchiriere pentru sediu firma, contract al carui obiect este ... (vezi toată discuția)