Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta Un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta Un barbat ...

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta
Un barbat permite unei familii sa stea intr-o casa la tara; isi da inclusiv acordul pt adresa de domiciliu in buletinul lor.
Intre timp barbatul sufera un accident si moare.
Acum familia respectiva nu mai doreste sa plece, chiar daca sotia celui decedat si copii le cer sa paraseasca casa.
Politia din localitate nu poate interveni decat in baza unei hotarari judecatoresti.
Chiar se poate ca familia celui decedat sa aiba mai putine drepturi decat niste "chiriasi pe gratis"?
Nu se pune problema de drepturi mai putine.practi politia nu are competența legală în a rezolva astfel de situații.Rezolvarea
problemei se face prin intermediul.instantei de judecată prin procedură specială a evacuarii,procedura care nu durează mult si nu presupune costuri prea mari.Sa discute cu un av fără să mai piardă timpul.
Familia lasata sa stea pe gratis a produs stricaciuni ( a plus gardul de lemn pe foc, au adunat gramezi de gunoaie in curte si multe altele). Proprietarii chiar trebuie sa ajunga in instanta ca sa scape de ei? Politia chiar nu poate ajuta? Siguranta si incredere, nu acesta e devizul lor?

gi-jane2, moderator
chiar da, trebuie sa apeleze la instanta pt a cere evacuarea lor, procedura pentru lipsa de titlu e mai rapida, sa ceara si despagubri pentru stricaciuni.
Politia s-ar fi bagat daca va intrau in curte fara acordul cuiva, ori ei au intrat si au locuit cu acordul decedatului.