avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua,zilele trecute am primit decizia de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua,zilele trecute am primit decizia de concediere.Am inceput ...

Buna ziua,zilele trecute am primit decizia de concediere.Am inceput sa ma documentez si sa tot citesc contractul colectiv de munca.Am gasit la art 21,din CCm,aceste specificatii.As putea contesta decizia de concediere,avand in vedere ca ar fi trebuit sa disponibilizeze mai intai pensionarii(sunt 6),m-ar ajuta acest articol?sau e posibil sa se refere doar la concedierile colective?
Mentionez ca mi-au gresit si decizia de concediere.
Art .21 La aplicarea efectivă a reducerii de personal, după reducerea posturilor vacante de natura celor desființate, măsurile vor afecta în ordine:
a) contractul de muncă al salariaților care au fost sanctionati pentru abateri disciplinare , grave sa repetate
b) contractele de muncă ale salariaților care cumulează două sau mai multe funcții prin ramanerea cu functia de baza
c)contractele de munca ale celor care cumuleaza pensia cu salariul;
d) contractele de muncă ale persoanelor care îndeplinesc condițiile necesite de pensionare la cererea unitatii;
e)contractele de munca ale persoanelor care indeplinesc varsta standard si stagiul de cotizare si nu a solicitat pensionarea;
Cel mai recent răspuns: Rraa , utilizator 14:09, 8 Februarie 2021
Daca ce ati postat este din ccm aplicabi angajatorului dvs., atunci acesta trebuia sa respecte ordinea pentru concediere.... Contestati decizia de concediere.
Multumesc!domnule Cornel Vasile,dati si consultatii online,contracost?As avea mai multe nelamuriri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Disponibilizare dana_ludmila dana_ludmila Pe data de 16.10.2009 un salariat implineste varsta de pensionare. Cu o luna inainte i s-a dat preaviz de concediere colectiva, iar decizia de concediere i ... (vezi toată discuția)
Este legala concedierea? anniela anniela Buna ziua! Un caz banal deja in zilele noastre: angajat la o societate in insloventa ( NU falimentara), unic intretinator de familie ( in contractul ... (vezi toată discuția)
Restructurare, ordinea de prioritate ContSters74449 ContSters74449 Buna ziua, Art 79, al 2, CCMRC,prevede ordine de prioritate a salariatilor ce pot fi disponibilizati. din motive ce nu tin de persoana lor.Aceasta ... (vezi toată discuția)