Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fata mea de 15 ani a intretinut relatii sexuale cu un ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fata mea de 15 ani a intretinut relatii sexuale cu un individ ...

Fata mea de 15 ani a intretinut relatii sexuale cu un individ de 35. Este legal,ce pot face in acest caz ?

Salut, dupa cum spune titlul, am aflat ulterior de la un prieten ca acestia se vad, au intretinut multiple raporturi sexuale pe un termen exstins de cateva luni.

Citind codul penal am vazut ca este permis prin consimtamant ca odata ce are 15 ani impliniti sa faca sex daca doreste cu orice varsta ?

Poate am inteles eu gresit ? exista vreo cale legala sa il atac ? multumesc
E vorba despre act sexual cu un minor.
Avand în vedere ca are 15 ani împliniți, trebuie dovedit ca majorul a abuzat de autoritatea ori influența sa asupra minorei.
Duca Oana, Avocat
Ok si cum se poate dovedi asta ? fata a vrut sa faca sex cu el
In cazul acesta nu aveti ce sa faceti daca ea a vrut si nu a fost constransa.
În cazul actului sexual, consimțământul este valabil exprimat.
Altfel era viol.
Mai mult, dacă fata avea sub 15 ani când a început ce povestiți, nici nu trebuie dovedit ca a abuzat de autoritatea ori influența sa asupra minorei.

serban34728 a scris:

Ok si cum se poate dovedi asta ? fata a vrut sa faca sex cu el

Duca Oana, Avocat
Domnilor, nu inteleg, daca are 15 ani si a vrut sa faca sex cu el, e legal ? nu pot sa il atac deloc ?