Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intrebare varsta minorului si viata sexuala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Intrebare varsta minorului si viata sexuala

Buna ziua. Ati putea sa ma lamuriti si pe mine ,daca o fata are 14 ani abia impliniti ,poate sa consimta un act sexual cu un baiat minor de 16 ani fara acesta sa fie tras la raspundere penala? Va multumesc.
Buna ziua,

Da, poate.

Aveti mai jos articolele de lege

Art. 220
Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(4) Fapta prevăzută în alin. (1)-(3) se sancţionează cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
c) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.
Dana Fatol, Avocat
Lamuritoare in ceea ce priveste intrebarea dvs. sunt prevederile art. 220 alin. 1 si 5 din Codul penal:

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.

AVOCAT GEORGIANA URIAN, Avocat
Exista o situatie de dezincriminare a infractiunii de act sexual cu un minor,art.220(5) NCP "Faptele prevazute in alin.(1) si alin.(2) nu se sanctioneaza daca diferenta de varsta nu depaseste 3 ani."
Un pic de :offtopic:, cu scuze colegilor:
- Tati, ai mintit! Am avut azi ora de educatie sexuala si profa a zis ca prietenul meu n-o sa moara daca facem sex inainte sa-mplinim 18 ani!
- Ba o sa moara, puiut. O sa moara.
Ares-3, moderator