Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Masti de protecție cu nanofibre Anti-COVID 19 unde se ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Masti de protecție cu nanofibre Anti-COVID 19 unde se găsesc ...

Masti de protecție cu nanofibre Anti-COVID 19 unde se găsesc de cumpărat?

Știe cineva?

[ link extern ] /

,, Premierul Florin Cîțu a purtat o mască specială la ședința de Guvern de miercuri. Are dublă acțiune, reține și dezactivează virusurile, oferind o protecție de 99,9%. Masca este formată din trei straturi – două care au proprietatea de a „ucide” virusul și un filtru alcătuit din nanofibre, potrivit producătorului. Modelul VK Respilon Pro se autosterilizează, ceea ce înseamnă că poate fi utilizat în mod repetat, fără a necesita spălare sau curățare."

Cred ca si Raed Arafat are același tip de mască daca am vazut eu bine.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pai haideți sa lămurim câteva lucruri.
1. Ce înseamnă masca placebo?
2. Pana la 1 Martie făceați “flinta lui Arafat” cu măști placebo?
3. Acum faceți “flinta lui Arafat” cu măști chirurgicale standard, iar in interior folosiți măști tip Citu sau cea care ucide si virusul?
Eu va spun si ce fac eu personal. Eu folosesc masca tip Citu oriunde, indiferent ca e spatiu închis sau deschis. Practic îmi pun masca cand plec de acasa si o dau jos cand ajung înapoi acasa. Fac asta pentru ca maștile tip Citu oferă o protectie buna, se poate respira bine prin ele, dar si pentru ca nu am chef sa fac prea multe operațiuni de tipul “flintei lui Arafat”. O masca tip Citu e garantata de producător 30 de h. Deci la
o utilizare de 6 ore pe zi, deducem ca o putem folosi 5 zile. Mi se pare rezonabil.
diana_16_04, utilizator
Pana la 1 martie 2021 am considerat ca nu exista niciun risc de infectare cu masca placebo în aer liber fără a fi mai mult.de 20 de persoane în jurul meu.
În aer liber am.considerat inutile mastile daca nu exista aglomerație.
Sa mergi singur pe strada fără masca nu exista risc de infectare.

Fiind mai multa lume ieșită în București și fiind mai multa aglomerație, existând și tulpina britanică am.considerat necesar sa folosesc masca normala în spatiile deschise dar cu o protecție redusa, asa cum sunt aceste masti chirurgicale.

Și în prezent folosesc tot flinta lui Arafat.
Adică schimb masca la intrarea intr-un spațiu închis.
Este mai economic asa, mai ales ca nici nu se stie ce va mai apărea în viitorul apropiat.
În Brazilia a aparut deja o nouă mutație la varianta braziliană inițială.
Nu ar fi exclus sa apara și in România in scurt timp.

Am folosit și eu, atat mastle Catu și cele care ucid virusul pe strada dar pe.distante scurte ca sa nu mai tot schimb mastile.
Nu cred ca stie cineva mai bine decat mine cât este de enervant sa tot schimbi măștile...

Este în regula și cum procedați dvs. având în vedere situația actuala pandemica doar ca faceți ceva risipa.
Măștile gen Catu sunt cele mai comode ca sa poți vorbi, mai comode chiar decât cele care ucid virusul.
Daca am mult.de vorbit folosesc mastile gen Catu și nu pe cele care ucid virusul ca sa nu ma simt ca și cum as avea botnita.

Și în spatiile deschise folosesc masca care ucide virusul daca sunt cel puțin 50 de.persoane în jurul meu la o distanta de 0,50 m de mine si stau pe loc mai mult.de.10-15 minute.
Anticipez aglomerația pana sa se producă.
Din moment ce dvs. folositi.masca Catu nonstop nu este necesar sa anticipați nimic.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Masca gen Catu eu o purtam 6-8 ore după care o lasam în cutie de carton 10 zile.Medicii spun ca virusul moare în 7 zile în cutia de carton.
Nu o purtam 30 de ore în mod.repetat ci doar 6-8 ore cu pauza aferenta.
Apoi, foloseam o alta masca si tot asa.
Este recomandabil a se proceda in acest fel până se ajunge la 30 de ore în mod adunat.

Masca care ucide virusul o folosesc un total de 30 de ore fără o o țin 10 zile ca să moara virusul.pentru ca aceasta masca ucide virusul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Oamenii de știință din străinătate au identificat o posibilă cauza care explică de ce cresc cazurile de îmbolnăviri cu Covid-19. Aceștia susțin că polenul din aer duce la o creștere masivă a numărului de cazuri de infectare virusul nemilos.

Un studiu internațional arată că aceste concentrații ridicate de polen care se regăsesc în aer împiedică răspunsul imun al organismului. Pentru aceasta, specialiștii le recomandă, mai ales persoanelor aflate în grupele de risc, să poarte măşti cu o capacitate ridicată de filtrare a particulelor. Iar asta în special primăvara, atunci când există concentraţii foarte mari de polen în aer. Polenul nu răspândeşte virusul, dar inhibă eliberarea unor substanţe care declanşează răspunsul imun."

[ link extern ]

Se mai recomanda purtarea mastilor de protectie puternica in aer liber.

Conform celor de mai sus ati avea dreptate cu purtarea măștii de protecție puternica nonstop.

Insa, cam orice masca oprește polenul.

În Austria este obligatorie masca FFP2 și pe strada și in interior.
Austria a intrat in lockdown.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Problema cu economisirea muniției se bazeaza si pe faptul ca a trebuit sa dau masti care ucid virusul.si la contactii mei deoarece dacă nu sunt toți blindati și se infecteaza ma pot infecta si pe.mine.
Deci, nu este suficient sa ma protejez eu daca se infecteaza altii care ma pot infecta aiurea.

Prof. RAFILA s-a infectat cu noul.coronavirus de la contacti, de.pilda.
Cântărețul de la 3 Sud Est nici nu știe cum s-a infectat.

O judecătoare de la Tribunalul București s-a infectat desi a purtat masti de cârpă pe fata și s-a protejat.

[ link extern ] /
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat