Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Masti de protecție cu nanofibre Anti-COVID 19 unde se ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Masti de protecție cu nanofibre Anti-COVID 19 unde se găsesc ...

Masti de protecție cu nanofibre Anti-COVID 19 unde se găsesc de cumpărat?

Știe cineva?

[ link extern ] /

,, Premierul Florin Cîțu a purtat o mască specială la ședința de Guvern de miercuri. Are dublă acțiune, reține și dezactivează virusurile, oferind o protecție de 99,9%. Masca este formată din trei straturi – două care au proprietatea de a „ucide” virusul și un filtru alcătuit din nanofibre, potrivit producătorului. Modelul VK Respilon Pro se autosterilizează, ceea ce înseamnă că poate fi utilizat în mod repetat, fără a necesita spălare sau curățare."

Cred ca si Raed Arafat are același tip de mască daca am vazut eu bine.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mastile care ucid coronavirusul te apara doar de acesta?
Sau este vorba ca nu ucide alți virusi în afara de acesta?
Nu e clar dacă te apara și de alte virusuri?
Ce ziceti?

Ar părea ciudat asa...

Mastile N95 au un spectru mai larg decât cele care ucid noul coronavirus?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Te apara si de alti agenti patogeni. Asta e rolul acelui strat dublu de ACC-CuO.
[ link extern ]

Mastile N95 nu omoara nimic.
latka, moderator
O.K., multumesc!
Nu ma interesau in mod deosebit alti virusi in afara de noul coronavirus dar eram curios intrucat asa zic mai multi care au citit prospectul de la masca.
Unii zic ca ofera protectie 100% dar nu ucide virusul iar altii ca te apara doar de coronavirus.
Nu stiu daca mi-a iesit in cale vreun coronavirus dar imi da un tonus bun cand ma gandesc ca ucide coronavirusi.
Am stat si intr-o inghesuiala cam mare dar toti purtau masti.

Ce nelamurire mai am.
Daca tin masca 31 sau 32 de ore in loc de 30 ore ce se intampla?
Nu pot sa tin chiar la minut timpul de folosire a mastii si o scot destul de des si apoi o pun la loc.Ea cred ca se mai si uzeaza din acest motiv.
Am mai folosit o vreme ,,flinta lui Arafat" in spatii deschise ca sa fac economie la aceasta masca pana cand a crescut periculos de mult numarul de infectari.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu am idee ce se intimpla, producatorul o considera functionala 100% pina la 30 de ore. Nu cred ca este fix 30 de ore, ci de cum arata de uzata, iar in prospect scrie asa :
"Datorita functiei sale de auto-sterilizare, aparatul de respirat RespiPro VK poate fi scos si purtat in mod repetat, dupa cum este necesar. Nu sunt necesare ingrijiri suplimentare. Timpul cumulativ recomandat pentru purtarea repetata a unui singur aparat de respirat este de aproximativ 30 de ore. Dar acest lucru depinde in mare masura de conditie, daca respiratorul inca se potriveste perfect si nu prezinta semne de uzura."
[ link extern ] /
De izolat, izolează și nu se vede a da semne de uzură.
Sa încerc sa sting focul de la bricheta cu masca pe fata ca sa o verific dacă s-a subțiat materialul?
La mastile chirurgicale din cârpă asa făceam verificarea.
Daca stingeam focul le mai foloseam pe strada când era pustiu.
Știați de aceasta verificare a măștii?

O functiona și la aceasta masca?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat