Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum se calculează pensia alimentara , cât vine dim ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum se calculează pensia alimentara , cât vine dim 3600 de ...

Cum se calculează pensia alimentara , cât vine dim 3600 de lei salariu in mâna ? Dacă tatăl are și rate la un imobil , datoriile lui se scad și după se calculează ?
Alte datorii pe care le are nu se scad din calculul pensiei de întreținere. Daca ia în mână 3600, va plăti un procent din această sumă.
Art. 529 C.civ.Cuantumul întreţinerii
"(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.
(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat."

Mulțumesc !
Dapix a scris:

Alte datorii pe care le are nu se scad din calculul pensiei de întreținere. Daca ia în mână 3600, va plăti un procent din această sumă.