Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Am o vecina singura actualmente si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Am o vecina singura actualmente si pensionara care ...

Buna ziua,
Am o vecina singura actualmente si pensionara care avea un apartamet ce l-a donat cred unei alte vecine de la un bloc de langa al ei.
Intelegerea a fost ca ea are grija apoi de pensionara (vecina mea) si cum este singura fara caldura in casa ne avand nici gaze, ii va pune centrala, o va ajuta cu intretinerea si ce o mai fi mintit ea atunci.
Vecina mi-a spus ca nimic din toate acestea nu se intampla.
Probabil pe actul de donatie nu sunt inscrise aceste "promisiuni".
Ce poate face ori pt asi recapata aparamentul ori pt a obliga sa isi tina promisiunile?
Multumesc!
Buna seara. Depinde ce fel de acte a incheiat D.na, dar se poate solicita desființarea contractului pentru neexecutarea culpabilă a obligațiilor asumate, pentru recuperarea bunurilor, daca cel care se obliga, conform contractului, sa acorde intretinerea unei persoane in schimbul imobilului persoanei intretinute, nu respecta aceasta obligatie.
Asadar, apelati la sfaturile si indrumarea unui avocat !
Multumesc pt raspunsuri.
Am sa vb cu vecina sa inteleg ce fel de contract are la baza.
Dar mai mult ca sigur ca nu sunt scrise indatoririle, ci sunt sau au fost doar verbale.
Multumesc si am sa revin cand vb cu dumneaei!