Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema contract intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema contract intretinere

Buna ziua. Ma numesc Delia si sunt din Arad.
Sper sa nu va plictisesc cu povestea. Prietenul meu a facut anul trecut un contract de intretinere cu mama lui. In momentul incheierii contractului ea locuia impreuna cu tatal ei la prietenul ei care si acesta a facut contract de intretinere cu ea pentru casa lui. O stiam de femeie dificila dar stiind ca ea locuieste cu iubitul ei am inceput sa renovam casa care oricum era intr-o stare foarte proasta. Intre timp ei doi s-au despartit, el a dat-o afara din casa si noi am primit-o in casa conform contractului impreuna cu tatal ei. Le-am asigurat tot confortul, masa, mobilier, caldura, apa calda, medicamente, bani.
Saptamana trecuta a facut o criza de nervi deoarece prietenul meu a sunat-o sa elibereze lucrurile ei dintr-o camera deoarece urma sa ajunga mobila, eu trebuia sa merg sa fac curat. Precizez ca nu locuim acolo, doar ei doi. Camera respectiva era folosita de ea ca si spatiu pentru a coase plapume, i-am pus la dispozitie insa o alta camera la mansarda pentru a putea continua dar ea a fost nemultumita. De aici au pornit tot certuri si scandaluri, seara urla in curte ca noi nu i-am dat niciodata bani pentru nimic si ea plateste toate facturile, ceea ce nu este adevarat. Ne-a amenintat ca merge la politie si primarie.
Ce poate sa faca?
Ce putem sa facem noi? Ne este clar ca nu putem trai cu ea, nu avem nevoie de scandaluri dupa munca dar am investit foarte mult in acea casa, bani si suflet si nu putem sa intoarcem spatele si sa plecam.
Multumesc mult pentru rabdarea avuta de a citi povestea, sper sa fi fost cat de cat coerenta in exprimare, ma confrunt cu o stare de stres in ultimele zile. :">
contractul de intretinere este un contract aleatoriu, in sensul ca durata executarii depinde atat de durata vietii mamei prietenului, cat si de nevoile efective de intretinere ale acesteia.
legea stipuleaza ca in cazul in care se cere si se constata rezolutiunea contractului, mama redobandeste dreptul de proprietate asupra imobilului iar prestatiile efectuate de fiu nu se restituie, se restituie (de catre creditorul obligatiei de intretinere, in speta mama) doar impozitele si pretul accesoriu pt apaertament.
mama poate cere rezolutiunea contractului pt neexecutarea obligatiei de intretinere sau executarea in natura a acesteia. daca aceasta din urma nu e posibila din cauza prietenului dvs, a atitudinii lui culpabile, instanta poate hotari transformarea obligatiei de intretinere intr-o suma de bani, pe care prietenul o va plati la termenele la care se intelege cu mama sa sau instanta poate hotari si aceste termene.
contractul de intretinere este un contract aleatoriu, in sensul ca durata executarii depinde atat de durata vietii mamei prietenului, cat si de nevoile efective de intretinere ale acesteia.
legea stipuleaza ca in cazul in care se cere si se constata rezolutiunea contractului, mama redobandeste dreptul de proprietate asupra imobilului iar prestatiile efectuate de fiu nu se restituie, se restituie (de catre creditorul obligatiei de intretinere, in speta mama) doar impozitele si pretul accesoriu pt apaertament.
mama poate cere rezolutiunea contractului pt neexecutarea obligatiei de intretinere sau executarea in natura a acesteia. daca aceasta din urma nu e posibila din cauza prietenului dvs, a atitudinii lui culpabile, instanta poate hotari transformarea obligatiei de intretinere intr-o suma de bani, pe care prietenul o va plati la termenele la care se intelege cu mama sa sau instanta poate hotari si aceste termene.
prietenul dvs nu poate cere rezolutiunea deoarece mama i a transmis proprietatea apart. toate posibilele solutii de mai sus presupun existenta unui contract de intretinere, si nu a unuia de alta natura.

contractul de intretinere este un contract aleatoriu, in sensul ca durata executarii depinde atat de durata vietii mamei prietenului, cat si de nevoile efective de intretinere ale acesteia.

In acest moment nu prea are foarte mare nevoie, este inca in putere.
legea stipuleaza ca in cazul in care se cere si se constata rezolutiunea contractului, mama redobandeste dreptul de proprietate asupra imobilului iar prestatiile efectuate de fiu nu se restituie, se restituie (de catre creditorul obligatiei de intretinere, in speta mama) doar impozitele si pretul accesoriu pt apaertament.

--Aceasta in cazul in care noi dorim rezilierea contractului dar daca ea doreste acest lucru? Se poate face pur si simplu?mama poate cere rezolutiunea contractului pt neexecutarea obligatiei de intretinere ---Obligatiile noastre sunt executate dar normal ca nu avem martori pentru tot ce i-am dat si cumparat--
sau executarea in natura a acesteia --Acest punct nu-l inteleg.

daca aceasta din urma nu e posibila din cauza prietenului dvs, a atitudinii lui culpabile, instanta poate hotari transformarea obligatiei de intretinere intr-o suma de bani, pe care prietenul o va plati la termenele la care se intelege cu mama sa sau instanta poate hotari si aceste termene.
-- Nici acest punct nu-l inteleg, adica noi o intretinem, stiam ca ramane casa pe prietenul meu, de ce sa se transforme obligatia de intretinere intr-o suma de bani?
prietenul dvs nu poate cere rezolutiunea deoarece mama i a transmis proprietatea apart. toate posibilele solutii de mai sus presupun existenta unui contract de intretinere, si nu a unuia de alta natura.-- Am inteles ca prietenul meu nu poate rezilia contractul, deci ramanem cu investitia facuta.

Ramane celalalt aspect: ea are casa renovata, spatiu mare, caldura, toate conditiile pe care inainte nu le avea, poate chiar a fost convinsa de catre sora prietenului meu sa rezilieze contractul ca sa o intretina ea s.a.m.d. Ce putem face in acest caz. Poate ea sa faca ceva in instanta? La incheierea contractului am ridicat aceasta probleme iar notarul a spus ca nu se reziliaza un astfel de contract atat de usor, ar avea nevoie de martori ca ne comportam foarte urat cu ea, ca nu-i asiguram un trai decent...Am inceput sa credem ca ar apela la orice numai sa rezilieze contractul.

Multumesc pentru raspunsuri.
prietanul dvs strict e implicat in problema, dvs mai mult decat moral nu. doar mama poate cere rezolutiunea, pe care instanta o poate decide daca ea aduce dovezi in sensul neacordarii intretinerii.doar dvs si prietenul puteti sti ce probe poate aduce o parte sau alta...
transformarea in bani a obligatiei se poate hotari de catre instanta in cazul in care intretinerea in natura(adica exact obligatia contractului, de ex:acordarea de ingrijiri, medicamente, etc) nu este posibila din cauza atitudinii culpabile a fiului. prestatiile deja efectuate nu se restituie catre fiu, adica ex de mai sus dar! in cazul in care ati facut imbunatatiri la imobil ,acestea ar tb ridicate sau valoarea lor restituita catre fiu, pe principiul imbogatirii fara just temei al mamei.
dovada cheltuielilor facute deja se poate face cu chitante: de la medicamente specifice pt afectiunile ei, facturi mai mari decat in mod normal(pt mai multe persoane) platite de catre dvs....etc.....