avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Un SRL poate opta sa devina platitor de impozit pe ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Un SRL poate opta sa devina platitor de impozit pe profit?

Buna ziua,
Un SRL, cu cifra de afaceri pana in 1.000.000 euro in anul 2020 , dar cu capital social de 45.000 lei si mai mult de 2 salariati, poate opta sa devina platitor de impozit pe profit?
Mentionez ca ar fi prima data cand opteaza pentru asa ceva.
In anul 2020 , a fost platitor de impozit pe profit , avand in vedere depasirea cifrei de afaceri de 1.000.000 euro in Trimestrul 4 /2019.
De asemenea a depus deja declaratia privind schimbarea vectorului fiscal in anul 2021, in luna februarie., din impozit profit, in impozit venit. Acum asociatii , vor sa ramana la Impozit pe profit prin optiune.
Se poate depune declaratia privind modificarea vectorului fiscal incepand cu trimestul 2 /2021 ?
Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 18 Februarie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: carmen.filimon@blumenfield.ro , utilizator 22:01, 27 Februarie 2021
Cu o asemenea cifra de afaceri ar trebui sa aveti colaboratori de specialitate, in mai multe domenii.
Cu tot respectul, eu chiar am nevoie de o lamurire.
Vreau doar sa stiu daca optiunea pot sa o exercit si in trimestrul 2 /2021 , avand in vedere ca nu am exercitat-o nicioadata .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In Codul fiscal (art 48 alin 3(1) ) se precizeaza ca se poate trece la plata impozitului pe profit ,prin optiune , o singura data, incepand cu trimestrul in care sunt indeplinite cumulativ cele 2 conditii, respectiv capital social de cel putin 45000 lei si cel putin 2 salariati.
În oricare trimestru?

Audit Vic Cont a scris:

In Codul fiscal (art 48 alin 3(1) ) se precizeaza ca se poate trece la plata impozitului pe profit ,prin optiune , o singura data, incepand cu trimestrul in care sunt indeplinite cumulativ cele 2 conditii, respectiv capital social de cel putin 45000 lei si cel putin 2 salariati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imp micro sau imp profit adi_siv adi_siv O societate care a înregistrat în 2017 o cifră de afaceri sub 1.000.000 euro a devenit plătitoare IMP micro începând cu 01 ian 2018. Din apr 2018 a optat ... (vezi toată discuția)
Impozit specific 2021 David Nicoleta David Nicoleta O pensiune cu impozit specific din 2019 ( in primul trimestru din 2018 microintreprindere iar din trim II 2018 a trecut la impozit pe profit din cauza ca ... (vezi toată discuția)
Impozit micro tanasescufelicia tanasescufelicia o firma are cifra de afaceri la 31.12.2016 sub 500.000 euro,are capital social 50.200 lei,dar vrea sa treaca de la impozit pe profit la impozit pe ... (vezi toată discuția)