Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Un SRL poate opta sa devina platitor de impozit pe ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Un SRL poate opta sa devina platitor de impozit pe profit?

Buna ziua,
Un SRL, cu cifra de afaceri pana in 1.000.000 euro in anul 2020 , dar cu capital social de 45.000 lei si mai mult de 2 salariati, poate opta sa devina platitor de impozit pe profit?
Mentionez ca ar fi prima data cand opteaza pentru asa ceva.
In anul 2020 , a fost platitor de impozit pe profit , avand in vedere depasirea cifrei de afaceri de 1.000.000 euro in Trimestrul 4 /2019.
De asemenea a depus deja declaratia privind schimbarea vectorului fiscal in anul 2021, in luna februarie., din impozit profit, in impozit venit. Acum asociatii , vor sa ramana la Impozit pe profit prin optiune.
Se poate depune declaratia privind modificarea vectorului fiscal incepand cu trimestul 2 /2021 ?
Multumesc.
george-neagu, moderator
Cu o asemenea cifra de afaceri ar trebui sa aveti colaboratori de specialitate, in mai multe domenii.
Cu tot respectul, eu chiar am nevoie de o lamurire.
Vreau doar sa stiu daca optiunea pot sa o exercit si in trimestrul 2 /2021 , avand in vedere ca nu am exercitat-o nicioadata .
In Codul fiscal (art 48 alin 3(1) ) se precizeaza ca se poate trece la plata impozitului pe profit ,prin optiune , o singura data, incepand cu trimestrul in care sunt indeplinite cumulativ cele 2 conditii, respectiv capital social de cel putin 45000 lei si cel putin 2 salariati.
În oricare trimestru?

Audit Vic Cont a scris:

In Codul fiscal (art 48 alin 3(1) ) se precizeaza ca se poate trece la plata impozitului pe profit ,prin optiune , o singura data, incepand cu trimestrul in care sunt indeplinite cumulativ cele 2 conditii, respectiv capital social de cel putin 45000 lei si cel putin 2 salariati.