Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, in anul 2008 parintii mei au facut un ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, in anul 2008 parintii mei au facut un imprumut la ...

Buna ziua, in anul 2008 parintii mei au facut un imprumut la Raiffeisen bank apoi in anul 2012 nu au mai putut achita ratele ceea ce a dus la executarea silita in anul 2016. Insa azi primesc o citatie de la Kredyt Inkaso Investments RO SA cum ca ar avea de achitat o anumita suma desi executarea a fost implinita ca sa zic asa achitand chiar si cheltuielile de judecata. Este legal ceea ce se intampla?
Pentru a formula orice apărări privind stingerea creanței, debitorul este obligat să formuleze contestație la executare, în termen de 15 zile de la primirea actelor prin care se comunică începerea executării silite. Cel mai bine ar fi sa duceți actele la un specialist.
Pai ce creanta intreb daca ea a fost deja stinsa de 5 ani.
Chiar dacă a fost stinsă, dar creditorul a demarat iar executarea silită, tot trebuie să faceți contestație la executare.

Iulian944 a scris:

Pai ce creanta intreb daca ea a fost deja stinsa de 5 ani.

Poate nu e stinsa, dvs ati achitat prin executare, suma inscrisa in titlul executoriu, numai ca sumei datorate i se mai adauga penalitati.
Formulati contestatie la executare si veti vedea daca e legal sau nu.