Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Dacă cineva fara permis sta la volan în ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Dacă cineva fara permis sta la volan în parcare ...

Buna ziua! Dacă cineva fara permis sta la volan în parcare cu motorul pornit si tureaza masina fara ca aceasta sa se deplaseze, riscă dosar penal?
Buna seara. Conducerea fara permis, ca sa fie infractiune, presupune punerea în circulație efectiva a vehiculului, deci nu poate exista decât prin participarea la trafic a unor vehicule. Simpla încredințare neurmată de conducerea vehiculului nu este incriminată.

Buna seara!
Elementul material al infractiunii de conducere a unui vehicul fara permis de conducere presupune “conducerea” efectiva a vehicului si nu doar punerea in circulatie prin pornirea motorului.
Pentru a cunoaste exact situatia de fapt este necesara studierea dosarului de catre avocat.
Ana Maria Serban , Avocat