Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... La posibilitatea formulării unei acțiuni în ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

La posibilitatea formulării unei acțiuni în intervenirea prescripției ...

La posibilitatea formulării unei acțiuni în intervenirea prescripției datoriei. Cat ma costa taxa de timbru?

Va mulțumesc!
Buna seara. Fiind vorba de o cerere evaluabila in bani, taxa de timbru judiciar se stabileste la valoarea datoriei.
Dacă incercati sa va judecati fără avocat sunt șanse ridicate sa va fie respinsa acțiunea ca inadmisibila.
Și cred ca veți avea nevoie de avocat foarte tehnic pe parte juridica.
Taxa se achita la valoare.
Ce categori de persoane pot fi scutite de la plata taxei de timbru judiciar?

Care este procentul?

Va mulțumesc!
gi-jane2, moderator