avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... La posibilitatea formulării unei acțiuni în ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

La posibilitatea formulării unei acțiuni în intervenirea prescripției ...

La posibilitatea formulării unei acțiuni în intervenirea prescripției datoriei. Cat ma costa taxa de timbru?

Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: alexser24 , utilizator 22:24, 26 Februarie 2021
Buna seara. Fiind vorba de o cerere evaluabila in bani, taxa de timbru judiciar se stabileste la valoarea datoriei.
Dacă incercati sa va judecati fără avocat sunt șanse ridicate sa va fie respinsa acțiunea ca inadmisibila.
Și cred ca veți avea nevoie de avocat foarte tehnic pe parte juridica.
Taxa se achita la valoare.
Ce categori de persoane pot fi scutite de la plata taxei de timbru judiciar?

Care este procentul?

Va mulțumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Februarie 2021
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprietarul care face recurs (in contradictoriu cu asociatia de proprietari) este obligat sa plateasca taxa de timbru? eliasav eliasav In prima instanta, la actiunea deschisa la judecatorie, instanta a dat castig de cauza reclamantei - asociatia de proprietari. Proprietarul (paratul) ... (vezi toată discuția)
Lege noua privind succesiunea pe cale judecatoreasca? Tetras Tetras Buna ziua! Va rog mult,daca stie cineva sa-mi comunice la ce pret aproximativ s-ar putea ridica o succesiune pe cale judecatoreasca?.cam cat ar putea fi ... (vezi toată discuția)
va rog urgent un raspuns taxa timbru judiciar CTL CTL Buna seara, va rog sa ma ajutati cu o informatie, am deschis un proces pentru succesiune ,la deschiderea procesului am trecut ca valoare a imobilului de 20.000 ... (vezi toată discuția)