Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA neinregistrat in scop de TVA in Romania insa cu ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA neinregistrat in scop de TVA in Romania insa cu cod TVA intracomunitar.

Efectuez o achizitie de masina second-hand din Germania de 30k.

Pe baza codului de TVA intracomunitar, dealer-ul imi vinde masina la pretul NET (platesc initial suma intergala BRUTTO si ulterior ajungerii masinii in tara, dealer-ul returneaza TVA-ul).

Masina va ramane pe PFA, nu sunt samsar s-o revand mai departe, vreau sa o utilizez in scop personal.

Trebuie sa platesc TVA in Romania pentru achizitie facuta la pretul NETTO din Germania?
george-neagu, moderator