avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA neinregistrat in scop de TVA in Romania insa cu ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA neinregistrat in scop de TVA in Romania insa cu cod TVA intracomunitar.

PFA neinregistrat in scop de TVA in Romania insa cu cod TVA intracomunitar.

Efectuez o achizitie de masina second-hand din Germania de 30k.

Pe baza codului de TVA intracomunitar, dealer-ul imi vinde masina la pretul NET (platesc initial suma intergala BRUTTO si ulterior ajungerii masinii in tara, dealer-ul returneaza TVA-ul).

Masina va ramane pe PFA, nu sunt samsar s-o revand mai departe, vreau sa o utilizez in scop personal.

Trebuie sa platesc TVA in Romania pentru achizitie facuta la pretul NETTO din Germania?
Ultima modificare: Miercuri, 3 Martie 2021
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Exista posibilitatea de a deduce tva-ul? RemusR09 RemusR09 Buna ziua! Pentru PFA in sistem real in domemiul IT, cu cod TVA intracomunitar, doresc sa achizitionez o masina de 30k EUR brut din Germania. Exista ... (vezi toată discuția)
Tva masina din germania Alex2424 Alex2424 Reprezint o firma neplatitoare de TVA din romania si as dori sa cumpar o masina din Germania. Valoarea masinii este de peste 10.000 Euro. Din cate am citit, ... (vezi toată discuția)
Cum se deduce tva-ul auto? MrFB MrFB Buna ziua, Intentionez sa cumpar un autoturism second hand pentru firma mea,autovehicul ce va fi utilizat pentru deplasari in scop de job. Am gasit o firma ... (vezi toată discuția)