Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Perete de rigips decorativ/masca care lipseste de pe ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Perete de rigips decorativ/masca care lipseste de pe releveul apartamentului

Salut,
vreau sa achizitionez un apartament printr-un credit ipotecar; in releveul apartamentului nu apare un perete de rigips construit intre bucatarie si living room; precizez ca bucataria si living room-ul sunt open space, iar peretele de rigips este facut in stil decorativ, mai mult ca si o masca/debara fara usi pentru a masca combina frigorifica.
Aceasta modificare ar fi trebuit sa apara in releveul apartamentului chiar daca este din rigips, este nevoie de autorizatie pentru asemenea constructie?
Poate fi un motiv de neacordare credit bancar?
Multumesc
xsandra, utilizator
Autorizatia de construire nu este necesara nefiind vorba despre modificarea structurii de rezistenta.
Nu este un motiv pentru refuzul acordarii creditului. Banca va trimite un evaluator care va face schita apartamentului asa cum se gaseste la data evaluarii.