Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Te poate obliga angajatorul sa te vaccinezi anti-covid?
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Te poate obliga angajatorul sa te vaccinezi anti-covid?

Buna ziua.
Ma gandeam daca se poate preciza prin Regulamentul Intern al societatii.
Nu este obligatoriu, cine nu vrea, se angajeaza in alta parte....
(daca multi angajati stau in concediu medical, nu am incasari nici pentru salarii, nici pentru concedii medicale, nici pentru cheltuielile de regie, care merg in continuare)
Atat timp cat nu exista text de lege care sa oblige, nu aveti cum sa mentionati in Reg.Intern obligativitatea vaccinarii.
In ROI nu puteti mentiona prevederi care nu respecta legea. In prezent, vaccinarea anticovid nu este obligatorie.
Buna ziua.
Exista o lege care spune "vaccinarea nu este/nu poate fi obligatorie"?
Nici ca "fetele sa nu poarte pantaloni" nu este in lege, dar se poate prevedea ca tinuta la serviciu, prin ROI.
Nu te oblig sa te angajezi la mine, daca nu iti place!
insaterm, utilizator
Subiectul acestui topic este "Te poate obliga angajatorul sa te vaccinezi anti-covid?".... Mesajele care nu au legatura cu acest subiect vor fi sterse .
Cornel Vasile, Consilier juridic