avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Te poate obliga angajatorul sa te vaccinezi anti-covid?
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Te poate obliga angajatorul sa te vaccinezi anti-covid?

Te poate obliga angajatorul sa te vaccinezi anti-covid?
Buna ziua.
Ma gandeam daca se poate preciza prin Regulamentul Intern al societatii.
Nu este obligatoriu, cine nu vrea, se angajeaza in alta parte....
(daca multi angajati stau in concediu medical, nu am incasari nici pentru salarii, nici pentru concedii medicale, nici pentru cheltuielile de regie, care merg in continuare)
Atat timp cat nu exista text de lege care sa oblige, nu aveti cum sa mentionati in Reg.Intern obligativitatea vaccinarii.
In ROI nu puteti mentiona prevederi care nu respecta legea. In prezent, vaccinarea anticovid nu este obligatorie.
Buna ziua.
Exista o lege care spune "vaccinarea nu este/nu poate fi obligatorie"?
Nici ca "fetele sa nu poarte pantaloni" nu este in lege, dar se poate prevedea ca tinuta la serviciu, prin ROI.
Nu te oblig sa te angajezi la mine, daca nu iti place!
Ultima modificare: Vineri, 1 Octombrie 2021
insaterm, utilizator
Subiectul acestui topic este "Te poate obliga angajatorul sa te vaccinezi anti-covid?".... Mesajele care nu au legatura cu acest subiect vor fi sterse .
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Octombrie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Buna seara,lucrez intr-un centru rezidential si am refuzat vaccinarea ... patryc74 patryc74 Buna seara,lucrez intr-un centru rezidential si am refuzat vaccinarea anti covid -19,este legal sa fiu pus pe o viitoare lista de disponibilizari din acest ... (vezi toată discuția)
Teste pe banii nostri? ! cum ar trebui să procedăm, dacă ni se cer teste, ... VioCostea VioCostea Bună ziua! Cum ar trebui să procedăm, dacă ni se cer teste, angajatilor de la spital, antigen la 3 zile sau pcr, la 7 zile, dacă nu suntem vaccinați? Ne ... (vezi toată discuția)
Zi libera vaccinare Roger25 Roger25 Salutare, M-am vaccinat anti-COVID cu doza 3 in data de 20.01, si as dori sa stiu daca aceasta zi trebuie luata obligatoriu in ziua vaccinarii, sau poate ... (vezi toată discuția)