Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demolare horn vechi in apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demolare horn vechi in apartament

Buna ziua!

De curand am achizitionat un apartament, incalzirea se facea pe sobe care ulterior au fost eliminate dar au ramas doua hornuri, 1 horn este folosit de vecinul de la etajul 2 ( blocul are 2 etaje, eu sunt la etajul 1) si celalalt nu este folosit de nimeni, doresc sa demolez al doilea horn cum se procedeaza ? Ce acte am nevoie si daca trebuie acordul celor doi vecini? Multumesc.
Demolarea hornului nu se poate efectua legal decat in baza unui proiect. Este nevoie de acordul vecinilor pentru ca hornul este proprietate comuna a imobilului. Proiectul se depune la primarie pentru autorizare.
Atat timp cat in proiectul tehnic al imobilului d elocuit in comun,in cartea tehnica a constructiei este consemnata existenta de hornuri sistem preluare si evacuare gaze soba nu aveti dreptul legal sa restrictionati asupra instaltei
Evental puteti bloca aerisirea la nivelul apartamnetului dv fara insa a afecta starea tehnica a instalatiei generale