avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 153 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua am un apartament unde suntem 2 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua am un apartament unde suntem 2 coproprietari,respectiv ...

buna ziua
am un apartament unde suntem 2 coproprietari,respectiv eu si fostul sot.
avem o fiica rezultata din casatorie si dorim sa ii facem o procura prin care poate sa ne reprezinte sa vanda apartamentul banii dorim sa ii revina ei.
putem rezolva aceasta problema la notar?
am inteles ca trebuie scos certificat fiscal ptr apartament ca sa poata fii vandut.
intrebarea mea este daca fostul sot are datorii la buget in alt sector decat in cel cu apartamentul se poate scoate fiscalul?
mentionez ca la apartament sunt achitate toate taxele si impozitele.
multumesc
Buna ziua,
Da, pentru vanzare poate fiica sa va reprezinte pe amandoi la incheierea actelor in fata notarului.
Sunt multe acte de scos, nu doar fiscalul.
Trebuie sa mergeti la un notar si sa solicitati lista cu actele ce sunt necesare.
Datoriile la buget ale sotului vor aparea numai unde acesta are domiciliul trecut in C.I.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neinmatriculare auto la timp daniel80 daniel80 Buna ziua, Am vandut in anul 2008 un autovehicul Dacia. Noul proprietar nu si-a inmatriculat auto in orasul de domiciliu l-a oprit politia si i-a retinut ... (vezi toată discuția)
Vanzare imobil dupa partaj ben-oni ben-oni Buna ziua. Sotia mea este posesoarea unui imobil obtinut prin partaj in urma divortului . Vreau sa precizez ca in partaj s-au impartit doua apartamente : ... (vezi toată discuția)
Partaj voluntar apartament luat prin prima casă: am primit 1600 de euro de la fostul soț figurez în continuare coproprietar. pot să deschid proces ca să fiu ,,scoasă'' din credit? Desperados Desperados Am o problema mai dificila.apartament credit prima casa.Am facut cu fostul sot un partaj voluntar la notar.Mi a dat doar 1600 de euro,insa eu configurez in ... (vezi toată discuția)