Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, inchiriez o suprafata de teren (curte), de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, inchiriez o suprafata de teren (curte), de un an si ...

Buna ziua,
inchiriez o suprafata de teren (curte), de un an si jumatate de la primarie, aflata in indiviziune, reprezentand terenul curte aferent imobilului detinut de catre firma mea. Intrebarea mea este daca pot sa cumpar acest teren aferent imobilului meu de la primarie si cum ar trebui sa procedez. Multumesc.
In situatia in care imobilul detinut de firma Dvs. a fost initial dobandit pe baza Legii nr. 112/1995, atunci puteti solicita primariei emiterea titlului de proprietate pentru terenul aferent constructiei. Acest drept este prevazut de Legea nr. 87/2020 privind modificarea Legii nr. 18/1991. Terenul se obtine gratuit, pe baza unei simple cereri, insotita de dovada ca detineti cladirea. Daca nu sunteti in aceasta ipoteza, sansele sunt mult mai mici.
Cabinet de avocat "Elena Viorica Mavhima", Avocat
Buna seara,
spatiul a fost obtinut prin adjudecarea licitatiei publice cu strigare in baza legii 550/2002. Doresc sa intreb daca pot sa cumpar acest teren curte aferent imobilului meu de la primarie si cum ar trebui sa procedez. Momentan inchiriez acest spatiu de la Primarie.
Multumesc.