Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara am o problema cu o moștenire am un unchi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara am o problema cu o moștenire am un unchi (fratele ...

Bună seara am o problema cu o moștenire am un unchi(fratele tatălui meu care este decedat, menționez ca nu mai am frații) care nu are copii nici soție și vreau să știu dacă su t moștenitorul legal al lui după deces, unchiul meu mai are niște verii de gradul 1 ce este de făcut dacă mi ar face testament notarial mai sar împărți cu cineva moștenire?
Dvs. sunteți moștenitorul în ordinea claselor de moștenitori (faceți parte din clasa a II-a) și a gradelor de rudenie.
Dvs. sunteți rudă de gradul 3 cu unchiul.
Verii primari sau „de gradul 1” (cum le ziceți dvs.) sunt, în realitate, rude de gradul 4.
romascanu, moderator
Mulțumesc frumos pentru răspuns dar nu am înțeles cum se face împărțirea defapt, cum este cu cota parte de împărțire iertați-mă dacă nu m-am exprimat corect pentru ca nu am mai fost în situația asta vreodată
Ce împărțire? Spuneați că sunteți singurul nepot de frate. Dacă da, atunci sunteți singurul moștenitor legal.
Dvs. înlăturați de la moștenire pe verii primari. (nu împărțiți cu ei, dacă la asta v-ați gândit).
Verii primari ar culege moștenirea dacă dvs. nu ați exista.
romascanu, moderator
Mulțumesc frumos pentru răspuns dar nu am trecut prin asa ceva va mulțumesc pentru înțelegere și pentru timpul acordat
Am omis un lucru foarte important mama mea trăiești ea Find cumnata cu unchiul meu