avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara am o problema cu o moștenire am un unchi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara am o problema cu o moștenire am un unchi (fratele ...

Bună seara am o problema cu o moștenire am un unchi(fratele tatălui meu care este decedat, menționez ca nu mai am frații) care nu are copii nici soție și vreau să știu dacă su t moștenitorul legal al lui după deces, unchiul meu mai are niște verii de gradul 1 ce este de făcut dacă mi ar face testament notarial mai sar împărți cu cineva moștenire?
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 12:22, 15 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs. sunteți moștenitorul în ordinea claselor de moștenitori (faceți parte din clasa a II-a) și a gradelor de rudenie.
Dvs. sunteți rudă de gradul 3 cu unchiul.
Verii primari sau „de gradul 1” (cum le ziceți dvs.) sunt, în realitate, rude de gradul 4.
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Martie 2021
romascanu, moderator
Mulțumesc frumos pentru răspuns dar nu am înțeles cum se face împărțirea defapt, cum este cu cota parte de împărțire iertați-mă dacă nu m-am exprimat corect pentru ca nu am mai fost în situația asta vreodată
Ce împărțire? Spuneați că sunteți singurul nepot de frate. Dacă da, atunci sunteți singurul moștenitor legal.
Dvs. înlăturați de la moștenire pe verii primari. (nu împărțiți cu ei, dacă la asta v-ați gândit).
Verii primari ar culege moștenirea dacă dvs. nu ați exista.
Ultima modificare: Duminică, 14 Martie 2021
romascanu, moderator
Mulțumesc frumos pentru răspuns dar nu am trecut prin asa ceva va mulțumesc pentru înțelegere și pentru timpul acordat
Am omis un lucru foarte important mama mea trăiești ea Find cumnata cu unchiul meu

Alte discuții în legătură

Drept de mostenire verisoara mea primara a decedat fara mostenitori . rudele cele ... ALEXANDRU BUJOR ALEXANDRU BUJOR Verisoara mea primara a decedat fara mostenitori . Rudele cele mai apropiate in viata sintem 5 verisori primari veniti din tati care sint frati cu tatal ... (vezi toată discuția)
Succesiune cosmy84 cosmy84 sal! Varul meu primar a decedat anul trecut,iar parintii sai mai demult fara ca acesta sa aiba mostenirea facuta.Intrebarea mea este cine are dreptul la ... (vezi toată discuția)
Grad de rudenie danaenache danaenache daca sunt afin de gradul III cu o persoana , ma pot casatori cu ea? multumesc. (vezi toată discuția)