Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL poate fi scoala privata?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL poate fi scoala privata?

Va pun aceasta intrebare deoarece am de pregatit un caiet de practica pentru stagiatura de expert contabil in care se cere infiintarea unui SRL avand obiect de activitate principal gradinita, scoala si after-school - ciclul primar, gimnazial si liceal cu profil sportiv. Precizez ca se vor incasa taxe de scolarizare pentru gradinita si after-school.
Stiu ca invăţământul privat funcţionează potrivit legii si este organizat şi funcţionează pe principiul nonprofit.

Ca obiecte secundare de activ. sunt date cursuri extracurriculare, activ. de alimentatie in cantina proprie, o editura si comert in libraria proprie, acestea fiind clar activitati economice.

Oare e o capcana? Sau le pot imbina cumva?
Multumesc din suflet.

georgica107, utilizator