Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociație de părinți
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociație de părinți

Asociația de părinți a unei școli poate organiza activitatea after-school in scoala, încasand de la părinți bani sub forma de donații și ulterior sa plateasca învățătorilor organizați ca si PFA?
Sunteti la limita legii invatamantului daca nu chiar o incalcati.
Da, pfa sau contracte de munca. Pentru organizarea activitatilor de after school intr-o scoala: de catre o persoana privata, aceasta trebuie sa fie organizata intr-una din formele juridice prevazute de lege (operator economic sau organizatie non-profit) si sa aiba stabilit pentru operatorul economic un obiect de activitate in conformitate cu Clasificarea activitatilor din economia nationala – CAEN, respectiv codul CAEN 8891 – Activitati de ingrijire zilnica pentru copii, la care se pot adauga dupa caz si alte coduri CAEN aferente cantinelor (cod CAEN 5610). Totodata, aceasta trebuie sa faca dovada existentei sediului, sens in care ar trebui sa incheie cu unitatea de invatamant un contract de inchiriere a spatiului respectiv, platind astfel o chirie unitatii titulare.
Aveti la adresa urmatoare un exemplu pe care va rog sa-l cititi si din care sa va inspirati [ link extern ] /
de ce ar fi incalcata? Scolile inchiriaza spatii in tot felul de scopuri - de ce nu si pentru un afterschool?