Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sotul a decedat.Avem un minor impreuna.Pe contractul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sotul a decedat.Avem un minor impreuna.Pe contractul de casa ...

Sotul a decedat.Avem un minor impreuna.Pe contractul de casa suntem trecuti amandoi, casa este cumparata dupa casatorie.Ce cota imi revine mie si ce cota ii revine minorului?Parinti sau fratii sotului pot cere parte in conditiile in care sotul nu a lasat testament?
pe sotul dvs il mosteniti doar dvs si copilul dvs.
jumatate din casa e a dvs, jumatate intra in masa succesorala si se imparte intre dvs si copil, dvs mosteniti 1/4 si copilul,, 3/4.
gi-jane2, moderator
Intrucat apartamentul este bun comun fiind dobandit in timpul casatoriei, in masa succesorala intra jumatate din apartament, cealalta jumatate este proprietatea dvs.

Din aceasta jumatate, in calitate de sotie supravietuitoare mosteniti o cota de ¼ iar copilul mosteneste o cota de ¾.

Parintii si fratii sotului nu au drept de mostenire.
va multumesc!