Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ne trimit acasa...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ne trimit acasa...

buna ziua, la magazinul la care lucrez, ne-au sunat si ne-au trimis acasa, motivand ca ne vor anunta sa venim la lucru in momentul in care primim colectie noua?
este legal sa se procedeze asa?
ne vor fi platite drepturile?
societatea este in insolventa.
pana cand ar trebui sa asteptam, mai ales ca noi am auzit deja zvonuri ca magazinele din tara, cu exceptia Bucurestiului vor fi inchise.
Noi toti avem dreptul la somaj, de-aia ne e frica sa nu ne treaca nemotivati la munca si sa nu putem beneficia de acest somaj.
Astept raspuns urgent.
Verba volant, scripta manet!
In scris ,nu pe vorbe!
1. Trimiteti o scrisoare la sediul firmei in care cereti explicatii cu privire la ordinul verbal dat.
2. Scrisoarea o puneti prin posta cu confirmare de primire si valoare declarata (adica sa scrieti ce contine scrisoarea).
3. Sa aveti si dvs. o copie dupa scrisoare pentru a putea fi folosita in cazul unui proces.