avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua In situația in care o persoana executa o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua In situația in care o persoana executa o pedeapsa ...

Bună ziua
In situația in care o persoana executa o pedeapsa sub supraveghere si in această perioadă comite o alta infracțiune ( s a făcut plângere penală pentru violare de domiciliu si urmează ca persoana vătămată sa se prezinte la medicina legala pentru a solicit un certificat medico legal pentru ca a fost lovita, in situația in care aceasta va primi zile de îngrijire medicala se va face plângere si pt loviri), se poate sa execute pedeapsa5 pentru care a fost condamnat înainte?
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: IndigoVibe , utilizator 08:04, 4 Mai 2021
Dacă sesizarea a fost din oficiu si este raportata la art. 199 CP, atat retragerea plangerii prealabile cat si impacarea nu produc efecte.

IONEL ILIE a scris:

In acest caz, daca va fi gasit vinovat pt noua/noile fapte pedeapsa rezultanta ( pedeapsa pt noua fapta+ pedeapsa pt vechea fapta) va fi executata obligatoriu in regim de detentie.
Indicat ar fi ca sa ajunga la o intelegere cu persoana vatamata, atat violarea de domiciliu cat si lovirea sau alte violente sunt infr care se urmaresc la plangere prealabila, astfel ca retragerea plangerii prealabile conduce la o solutie de clasare/incetare a procesului penal ( este o cauza care inlatura raspunderea penala).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Violarea de domiciliu. ContSters75393 ContSters75393 Va prezint un caz care asa spera partea vatamata sa reiasa ca a fost violare de domiciliu. Intr-o seara partea vatamata asa spune el in declaratia sa se afla ... (vezi toată discuția)
Incalcare proprietate privata si furt teodora stanescu teodora stanescu care este procedura legala prin care persoane care au incalcat o proprietate privata si au furat material lemnos pot sa fie trase la raspundere pt. fapta ... (vezi toată discuția)