avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara! Va rog sa mi spuneți dacă perioada cat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara! Va rog sa mi spuneți dacă perioada cat am stat ...

Bună seara!
Va rog sa mi spuneți dacă perioada cat am stat în șomaj se calculează ca și vechime în muncă.
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:48, 22 Martie 2021
1. Perioada în care o persoană a beneficiat de indemnizaţie de şomaj constituie vechime în muncă numai dacă drepturile aferente s-au primit sub imperiul Legii 1/1991, deoarece, potrivit art.15 din acest act normativ, perioada
pentru care o persoană este îndreptăţită să primească ajutor de şomaj sau de integrare profesională constituie vechime în muncă şi în aceeaşi unitate.

2. Începând cu data de 01.03.2002, data intrării în vigoare a Legii nr.76/2002, privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare, somajul nu mai este recunoscut de
lege ca fiind vechime în muncă, ci stagiu de cotizare la pensie si la sanatate, plata contributiilor facandu-se de catre AJOFM.
Ultima modificare: Luni, 22 Martie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in munca elenalenuta elenalenuta perioada de ajutor de somaj constituie vechime in munca pentru a fi adaugat la dosarul de pensionare? (vezi toată discuția)