avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O mama divortata de 25 de ani vrea sa imparta celor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O mama divortata de 25 de ani vrea sa imparta celor doi fii ...

Caz.O mama divortata de 25 de ani,in varsta de 70 ani,tatal decedat in 2011, vrea sa imparta celor doi fii mostenitori,majori,o curte de 1200 mp la tara, pe care este proprietara , prin contract de vanzare-cumparare ori prin donatie,cate o jumatate din suprafata respectiva fiecaruia.Mai este nevoie ca cei doi fii sa faca succesiunea dupa tata in acest sens?
Ultima modificare: Marți, 23 Martie 2021
anonim_71, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:49, 29 Martie 2021
Deci mostenitorii trebuie sa faca succesiunea dupa tatal lor..
Ultima modificare: Joi, 25 Martie 2021
anonim_71, utilizator
Bineînțeles.
Și atunci, nu are cum să vândă mama câte o jumătate din ceea ce nu are (nu are întregul).
Sunt 3 coproprietari care ar avea ceva de împărțit (cred că ar fi mai potrivit un act de partaj).
Dacă bunul a fost comun, atunci mama are 5/8 și copiii au împreună 3/8.
In acte,mama respectiva este singurul titular.Act de vanzare -cumparare.Mai concret.Dupa decesul parintilor,fratii i-au vandut fiecare partea lor mamei ,actul de vanzare-cumparare intocmit la notar.Cei doi baieti nu locuiesc in aceeasi casa ci fiecare are casa lui,casatoriti fiind.
Ultima modificare: Vineri, 26 Martie 2021
anonim_71, utilizator
Nu conteaza cine este titularul.
Cand a cumpărat imobilul mama era căsătorită? Tata trăia?
Da. Atunci e bun comun.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dle. anonim71,

De regulă, răspunsurile mele sunt de tipul: DACĂ ... ATUNCI ...
De ce? Fiindcă am constatat deseori că între ceea ce povestește omul și ceea ce rezultă din actele lui, pe care le citesc cu ochii mei, există o distanță cam de la pământ la lună.

Spuneți că frații i-au vândut mamei. Adică? Mama nu avea nimic și a cumpărat totul de la frați? Sau avea și mama o parte și a cumpărat restul (până la întreg) de la frați?

Oricum, ceea ce s-a cumpărat în timpul căsătoriei este bun comun. (indiferent care dintre soți apare în act).
Dar nu pot să ... zăresc în zațul de cafea cam cât pe cât se zice că s-ar fi cumpărat. (1/1, 2/3 ...).

N-ar fi mai bine să mergeți cu actele la avocat ca să aflați răspunsuri pe citite nu pe ghicite?

Dacă la vremea aceea s-ar fi încheiat un act de partaj și nu un act de vânzare, atunci bunul ar fi fost propriu al mamei, dar ... (nu trece omul pe la avocat nici mort ca să întrebe cum o fi mai bine, că de putut se poate în multe feluri).

Dacă dvs. aveți sub ochi un act de vânzare, atunci ceea ce s-a cumpărat în timpul căsătoriei este bun comun. Și până la proba contrară, defunctul soț (chiar netrecut în act) are/avea și el jumătate din ceea ce s-a cumpărat. Cât era mai exact, partea mortului din bun? Asta veți determina cu ocazia dezbateri succesiunii. Din ce povestiți, e musai să fie dezbătută.
Ultima modificare: Duminică, 28 Martie 2021
romascanu, moderator

Alte discuții în legătură

Succesiunea bunurilor dupa moartea unuia dintre parinti 1234566 1234566 buna ziua, am si eu o intrebare tatal meu a decedat pe data de 16-09-2010 acum eu cu mama si fratele meu vrem sa facem succesiunea pe partea tatalui meu dar am ... (vezi toată discuția)
Se poate vinde casa fara partaj? andrey12 andrey12 Tatal meu a murit, mama locuieste la mine mai am 4 surori se poate vinde locuinta mamei daca nu are partajul facut?:sorry: Astept raspunsul dumneavoastra . Va ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare cu drept de uz viager incheiat intre tata-fiu diana74 diana74 Buna seara,se poate ataca in instanta contractul de vanzare-cumparare incheiat intre tata si fiul din a doua casatorie in anul 2012 .Defunctul a murit in anul ... (vezi toată discuția)