avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 150 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii de pensionare la o persoana cu handicap.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii de pensionare la o persoana cu handicap.

Buna ziua
As dori sa stiu daca exista vreo lege care sa permita pensionarea ptr.limita de varsta a fratelui meu incadrat in grad accentuat de handicap. Are 35 de ani (fara 9 zile) in campul muncii si 54 de ani. Actualmente este intr-o pensie de boala (care nu acopera multe nevoi). Mi s-a spus ca in decizia de la Directia de handicap trebuie sa fie mentionata Legea 263/2010, art.58 care permite pensionarea de varsta. Birocratia (in ce priveste pensia de boala cu evaluari si reevaluari) este fara limite si am dori sa evitam asta. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:32, 24 Martie 2021
H.G.257/2011
Art 43
(1) Reducerea prevăzută la art. 58 din lege se aplică persoanelor cu handicap care, la data solicitării pensiei, fac dovada acestui statut cu certificatul de încadrare în grad de handicap, emis în condițiile legii;
(2) În vederea aplicării art. 58 din lege, certificatul de încadrare în grad de handicap va conține obligatoriu:
a) data dobândirii handicapului;
b) gradul de handicap;
c) mențiunea că persoana este nerevizuibilă;
d) mențiunea că certificatul a fost emis pentru aplicarea art. 58 din lege.
(3) Reducerea prevăzută la alin. (1) se face numai în condițiile handicapului preexistent calității de asigurat.
H.G.257/2011
Art 43
(1) Reducerea prevăzută la art. 58 din lege se aplică persoanelor cu handicap care, la data solicitării pensiei, fac dovada acestui statut cu certificatul de încadrare în grad de handicap, emis în condițiile legii;
(2) În vederea aplicării art. 58 din lege, certificatul de încadrare în grad de handicap va conține obligatoriu:
a) data dobândirii handicapului;
b) gradul de handicap;
c) mențiunea că persoana este nerevizuibilă;
d) mențiunea că certificatul a fost emis pentru aplicarea art. 58 din lege.
(3) Reducerea prevăzută la alin. (1) se face numai în condițiile handicapului preexistent calității de asigurat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere stagiu complet de cotizare in conditii de handicap gicahu gicahu Sunt pensionar de invaliditate din luna decembrie 2014 Intrebarea mea este daca mi se reduce stagiul complet de cotizare in conditiile in care am obtinut ... (vezi toată discuția)
Handicap preexistent calitãþii de asigurat, data ieºirii la pensie Victor26 Victor26 Sunt nascut in 26.07.1963. Am un handicap grav de la varsta de 8 luni.Lucrez de la 01.09.1988 in meseria de inginer mecanic.Cand am dreptul sa imi inaintez ... (vezi toată discuția)
Procedura obtinere adeverinta de vechime topmasaj topmasaj buna ziua! ma incadrez la prevederile art 49 din legea pensiilor, persoana cu handicap grav care se poate pensiona daca a realizat o treime din stagiul de ... (vezi toată discuția)