Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ati fi de acord ca judecatorii sa fie alesi?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ati fi de acord ca judecatorii sa fie alesi?

Ati fi de acord ca judecatorii sa fie alesi ca si in US si tarile de sorginte anglo-saxona, inclusiv cele din Africa si Caraibe?
Personal consider ca ideal ar trebui alesi pe maxim 6 ani, evident cu posibilitatea realegerii.
Am scapa astfel de toate gunoaile din justitie.
Octavian1978, utilizator
Buna ziua
Raspunsul la intrebarea dvs implica multe variabile.
Sistemul juridic anglo-saxon e total diferit de sistemul francez, adoptat de noi.

Am scapa astfel de toate gunoaile din justitie.

In ultimii 30 de ani am scapat prin vot de toate gunoaile din politica ( societate) ? Eu zic ca nu.
Judecatorii la nivel înalt sunt aleși nu și cei de la instante inferioare.
La fel și procurorul general.
Procurorii nu sunt considerați magistrati ci avocati ai statului.

Sunt de acord și cu părerea colegului avocat.

Ar putea fi aleși judecatorii care sa ii judece pe parlamentari dar este complicat întrucât oamenii de rand nu prea isi dau seama cine ar fi un bun profesionist și cine ar fi mai puțin priceput la.drept.
Ar exista riscul sa iasă cum este cu parlamentarii...adică nimic de ajutor...deoarece s-ar implica și partidele iar judecatorii singuri nu ar avea atâția bani cât sa isi faca campanie electorală.

Poate la CCR ar fi bine sa avem asa judecatorii și nu cum este acum pentru a nu fi datori nimănui în afara de popor.

Am.sugerat și eu un tribunal independent pentru CCR, un fel de Curte independenta a poporului dar exista aceeași problema cu campania electorală și cu lipsa de bani a candidaților.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat