avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ati fi de acord ca judecatorii sa fie alesi?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ati fi de acord ca judecatorii sa fie alesi?

Ati fi de acord ca judecatorii sa fie alesi ca si in US si tarile de sorginte anglo-saxona, inclusiv cele din Africa si Caraibe?
Personal consider ca ideal ar trebui alesi pe maxim 6 ani, evident cu posibilitatea realegerii.
Am scapa astfel de toate gunoaile din justitie.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Martie 2021
Octavian1978, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:08, 24 Martie 2021
Buna ziua
Raspunsul la intrebarea dvs implica multe variabile.
Sistemul juridic anglo-saxon e total diferit de sistemul francez, adoptat de noi.

Am scapa astfel de toate gunoaile din justitie.

In ultimii 30 de ani am scapat prin vot de toate gunoaile din politica ( societate) ? Eu zic ca nu.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Judecatorii la nivel înalt sunt aleși nu și cei de la instante inferioare.
La fel și procurorul general.
Procurorii nu sunt considerați magistrati ci avocati ai statului.

Sunt de acord și cu părerea colegului avocat.

Ar putea fi aleși judecatorii care sa ii judece pe parlamentari dar este complicat întrucât oamenii de rand nu prea isi dau seama cine ar fi un bun profesionist și cine ar fi mai puțin priceput la.drept.
Ar exista riscul sa iasă cum este cu parlamentarii...adică nimic de ajutor...deoarece s-ar implica și partidele iar judecatorii singuri nu ar avea atâția bani cât sa isi faca campanie electorală.

Poate la CCR ar fi bine sa avem asa judecatorii și nu cum este acum pentru a nu fi datori nimănui în afara de popor.

Am.sugerat și eu un tribunal independent pentru CCR, un fel de Curte independenta a poporului dar exista aceeași problema cu campania electorală și cu lipsa de bani a candidaților.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Martie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate ajunge parlamentar? Iulian81 Iulian81 Am tot cautat pe net despre modul cum se poate ajunge in Parlament ca senator sau deputat... Poate cineva sa-mi dea mai multe detalii, macar o lege pe baza ... (vezi toată discuția)
Ce credeti, are parlamentul legitimitate? proletar proletar Se pare ca avem o serioasa criza politica. Foarte pe scurt: In urma sesizarii CCR de catre un grup eligibil de parlamentari asupra neconsitutionalitatii ... (vezi toată discuția)
Proiect de hotãrâre prin care parlamentul sã constate cã bãsescu a fost demis de popor ContSters257414 ContSters257414 Senatorul PNL Ioan Ghişe va propune, luni, în plenul reunit al celor două Camere, un proiect de hotărâre a Parlamentului prin care să se ia act de ... (vezi toată discuția)