Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... o family este formata din mama, tata si 8 frati, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

o family este formata din mama, tata si 8 frati, dintre care ...

o family este formata din mama, tata si 8 frati, dintre care unul este infiiat potrivit ..filiatiunii firesti< in 1956 . in urma succesiunii dupa tata, la masa succesorala intra atat mama cat si cei 8 frati ( inclusive cel infiat cu parti egale ca toti ceilalti fratii). Dupa moartea mamei, la masa succesorala iarasi intra si fratele infiat cu aceeasi cota ca toti ceilalti 7 frati.
Se mai vad o parte din bunurile mostenite dupa parinti si in toate cazurile fratele infiat intra cu aceeasi cota parte .
In 2020 moare unul dintre frati, care nu are sotie/copii.
La masa succesorala,intra si fratele infiat?
Precizez ca nici unul dintre ceilalti 6 frati nu contestac calitatea de mostenitor al fratelui infiat
Da.
Prin adoptia cu efecte depline, adoptatul devine ruda atat cu adoptatorul (parintii), cat si cu celelalte rude ale acestuia (fratii si surorile)
aduc o precizare: Familia initiala este formata din mama, tata si 8 copii, Unul dintre cei 8 copii este infiat ( cu efectele filiatiunii firesti) de o alta familie.
Intrebarea este daca cel care este infiat intra in masa succesorala a fratelui de sange? ( el intrand pana acum cu cota parte ca toti ceilalti 7 frati la masa succesorala dupa tatal si mama de sange)

lauramaria2021, utilizator
daca era adoptat deja si si-a mostenit parintii, isi mosteneste si fratele.