Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 330/2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 330/2009

Buna ziua!
Ma numesc Ion Andrei si am o mare nelamurire referitor la aplicarea legii salarizarii unitare in domeniul bugetar:
Se face referire la abrogarea unor sporuri castigate in instanta: suplimentul postului si suplimentul treptei, printre altele(pt. functionari publici), dar legea nu se aplica in 2010.
Cum interpretati aceasta problema: SE APROGA SAU NU IN 2010 ACESTE SPORURI?
MULTUMESC ANTICIPAT!
A fi sau a nu fi!Boc sau Poc!
Ba mai exista si o OUGR care spune ca drepturile cistigate in instanta ( gen supliment post si treapat de salarizare!) sa platesc in decursul a 2 sau 3 ani!
Asa se intimpla cind Guvernul face legi proaste si anticonstitutionale!
E un hatis si o brambureala aici!
Dar daca i-am votat sa ne fie de bine!
...ba legea 330/2009 se aplica din 01.01.2010, mai putin partea cu coeficientii (adica ce era mai important). Dl. Guvern a avut grija sa taie inca din noiembrie prin articol special din legea 330/2009 sporul de mobilitate si cele doua suplimente ale functionarilor publici#-o (la 3 zile de la intrarea ei in vigoare, cred ca zice art. respectiv).
Exista OG 71/2009 care esaloneaza plata drepturilor castigata in instanta (suplimentul postului si al treptei de salarizare) pe 3 ani, incepand cu 2010.
In sectiunea dedicata functionarilor publici e dezbatut acest subiect.