Forum Discuţii juridice Executare silită Dragi colegi, a avut cineva vreun apel la o ...
Discuție deschisă în Executare silită

Dragi colegi, a avut cineva vreun apel la o contestatie la executare ...

Dragi colegi, a avut cineva vreun apel la o contestatie la executare admisa pe următoarele motive:

Instanta de fond a anulat executarea silita pentru ca a apreciat ca creanță nu era exigibila insa nu a anulat și Încheierea de încuviințare a executării silite în condițiile 666 alin 5 care a constatat exigibilitatea creanței.

Prin urmare avem o Încuviințare valida( neanulata) care a constatat creanță certa, lichida și exigibila la care se raportează toate actele de executare, DAR o contestatie admisa pe motiv ca creanță nu era exigibila la momentul Incuviintarii.

Problema e daca cineva a câștigat vre-un apel pe acest motiv: Încuviințare neanulata , valida nu poate atrage nulitatea actelor de executare pe motiv de neexigibilitate a creanței.

Va rog mult
Antoanela Geaman, Avocat