Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca o persoana se afla in concediu de crestere si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca o persoana se afla in concediu de crestere si ingrijire ...

Daca o persoana se afla in concediu de crestere si ingrijire copil pana la 2 ani, poate obtine in acelasi timp venituri din salarii sub nivelul de 6000 de lei/an, in baza legii 111/2010 art.16 alin 2 lit i?
Multumesc!
Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza. - echivalent a 520 lei net/luna - 889 lei brut/luna - echivalentul unui c.i.m. cu 65 ore/luna .