Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Tratament fiscal imobilizari neutilizate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Tratament fiscal imobilizari neutilizate

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: am achizitionat/ receptionat anul acesta, cu fonduri nerambursabile utilaje si echipamente pentru o plantaie nucifera pe care o sa le folosesc abia in anul urmator sau mai tarziu cand va intra plantatia pe rod (ex. tractor pentru cules). Nu am inregistrat cheltuiala cu amortizarea, dar ar trebui sa le consider ca sunt in conservare pana incep sa le utilizez si sa inregistrez o cheltuiala nedeductibila la nivelul amortizarii? Si cum tratez subventia? reiau la venituri in perioada in care nu utilizez utilajele?
george-neagu, moderator
Puteti, pe perioada de conservare, sa alegeti prin politica contabila sa inregistrati o cheltuială corespunzătoare ajustării pentru deprecierea constatată. Daca nu constatati nici o depreciere, nu inregistrati nicio ajustare.

Ordin 1802/2014:

(4) În cazul în care imobilizările corporale sunt trecute în conservare, în funcție de politica contabilă adoptată, entitatea înregistrează în contabilitate o cheltuială cu amortizarea sau o cheltuială corespunzătoare ajustării pentru deprecierea constatată.

Le veti amortiza cand incepeti sa le utilizati, iar subventia se reia la venituri pe masura amortizarii.

Ordin 1802/2014:

Subvențiile pentru active, inclusiv subvențiile nemonetare la valoarea justă, se înregistrează în contabilitate ca subvenții pentru investiții și se recunosc în bilanț ca venit amânat (contul 475 "Subvenții pentru investiții"). Venitul amânat se înregistrează ca venit curent în contul de profit și pierdere pe măsura înregistrării cheltuielilor cu amortizarea sau la casarea ori cedarea activelor.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc!